Zastupitelé městské části Brno-střed schválili nová pravidla pro přidělování městských bytů. Jde o reakci na kauzu podezřelého přidělování bytů, kvůli kterému zasahovala loni na radnici policie a dodnes případ vyšetřuje. Několik lidí včetně politiků skončilo ve vazbě. Žadatelé již nebudou dokládat svoji životní situaci čestným prohlášením, ale budou získávat body na základě předložených dokumentů, vysvětlila změny mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Všichni uchazeči, kteří jsou v registru, budou o změnách pravidel informováni dopisem a budou muset dokumenty mezi 1. červencem a 30. zářím doplnit. V té době se žádné byty přidělovat nebudou. Podle dodaných dokumentů dostanou uchazeči body a podle nich se pak bude postupovat. „Lidé budou muset předložit například kopii oddacího listu, dokladu o registrovaném partnerství, rodné listy dětí, v případě samoživitelů doklad o úpravě poměrů nezletilého dítěte a podobně,“ uvedla Dobešová.

Zcela z bodování zmizí preferenční body, které mohli přidělovat členové bytové komise, tedy komise volené politiky

Nové body budou získávat i samoživitelé, kteří mají děti ve výhradní péči, a senioři, kteří žijí v domácnosti sami. Domácnosti s dětmi do tří let věku získají proti rodinám se staršími dětmi jeden bod navíc. Body budou i za trvalý pobyt v Brně. „Nově oddělujeme bodování podnikatelské činnosti nebo hlavního pracovního poměru a dohod o provedení práce. Za práci na dohodu zavádíme nižší počet bodů, protože ty někteří žadatelé uzavírali dříve účelově kvůli navýšení počtu bodů,“ doplnila Dobešová.

Žadatelé budou vybírání striktně podle počtu bodů a v případě rovnosti dostane byt ten, který žádá delší dobu

Nová pravidla přinášejí také vyšší postihy za podvody. Pokud žadatel bude tvrdit skutečnosti, které se ukážou jako nepravdivé, bude vyřazen z evidence na dva roky. Stejná sankce bude nově i u žadatelů, kteří bez vážného důvodu nepřijmou byt, o který si požádali.

Podle nových pravidel také mohou senioři žádat o jakoukoliv kategorii, dosud mohli o jedinou

Lidé také mohou vrátit velký byt a získat plusové body, pokud chtějí menší po změně životní situace, například zemře-li někomu partner a nájem by pro něj byl příliš vysoký. Pravidla dále zavádějí omezení velikosti bytu na počet členů domácnosti. „Cílem je, aby nedocházelo k přelidnění bytu, nebo aby si naopak nežádal jeden člověk o několikapokojový byt,“ uvedla Dobešová.

Brno-střed má ve správě zhruba 4000 bytů. Kauzy s pochybně přidělenými byty v městské části Brno-střed se objevovaly již od 90. let minulého století poměrně pravidelně, ale nikdy nebyl nikdo trestně stíhán. To se změnilo až po loňské říjnové policejní razii.