Brněnské městské části se potýkají s výrazným navýšením cen za úklid, zimní údržbu i péči o zeleň ze strany externích firem. Navzdory několikanásobnému zdražení smlouvy uzavírat musí, v budoucnu ale vedení některých radnic plánuje, že zajistí alespoň část těchto úkonů samo. Vyplývá to z odpovědí některých starostů.

Židenicím dala úklidová firma po deseti letech výpověď a městská část musela vypsat výběrové řízení. Vyhrála je firma, která v minulosti úklidy již zajišťovala, cena je ale násobně vyšší. Zatímco třeba vývoz odpadkových košů stál dříve ročně přibližně milion korun, nová cena je 2,5 milionu. „Zimní pohotovost byla za 80.000 měsíčně, nová cena je 250.000. Uzavřeli jsme proto s firmou rámcovou smlouvu a budeme se snažit využívat ji minimálně,“ uvedl starosta Petr Kunc (Hlas pro Židenice).

Dlouhodobě to ale nepovažuje za udržitelné řešení, městská část zvažuje, že si část služeb zajistí sama prostřednictvím příspěvkové organizace. „Prvním krokem bude vývoz odpadkových košů, kde ročně můžeme ušetřit až milion. K tomu ale musíme pořídit techniku a personálně posílit. Chtěli bychom přibrat až čtyři nové zaměstnance,“ dodal Kunc.

Zimní údržba cest a chodníků v městské části Komín letos podražila o 200 procent

„Zaplatíme několik milionů korun, takže uvažujeme o tom, že bychom si alespoň část údržby zajišťovali sami. Tuhle zimu to ale nestihneme. Vstupní náklady na pořízení techniky a zajištění prostorů jsou vysoké, také budeme muset sehnat více lidí, a to je těžké,“ řekla starostka Milada Blatná (Zelená pro Komín). Dodala, že s ohledem na klimatické změny je také stále náročnější a nákladnější péče o zeleň.

V Brně-jih dodavatele služeb nyní vybírají, možná to ale zvládnou nakonec sami

Se zdražením počítají, pokud by ale bylo neúnosné, rovněž by začali pracovat na vlastním zajištění. „Za zimní údržbu platíme odhadem kolem 2,5 milionu korun a slyšel jsem, že navýšení cen může být i desetinásobné. Když nevysoutěžíme nového dodavatele, tak nám stávající firma udělá zimní údržbu na objednávku a na jaro už bychom připravili vlastní organizaci,“ řekl starosta David Grund (ODS).

Výrazné zdražení zimní údržby zaznamenali také v Jundrově, kde se do výběrového řízení přihlásila jedna firma

Starostka Ivana Fajnorová (Zelená pro Náš Jundrov) uvedla, že městská část ale s ohledem na velikost nepředpokládá, že by si údržbu zajišťovala sama. Musela by si totiž nejprve pořídit techniku a najít vhodné prostory, což by se nevyplatilo. V příštím roce ale radnice chce upravit podmínky tak, aby se o zakázku ucházelo více firem a mohli vybírat z různých cenových nabídek.