Meteorologové v Brně i celém Moravskoslezském kraji odvolali smogovou situaci, kterou vyhlásili o víkendu kvůli písku ze Sahary. V současné době tak smogová situace již není platná nikde v republice. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Písek přivátý z Afriky výrazně zvyšoval zhruba od soboty koncentraci polétavého prachu v ovzduší na většině území Česka.

Lidi ohrožoval písek ze Sahary

Smogové situace v jednotlivých regionech ČHMÚ vyhlašoval kvůli saharskému písku od soboty. Ještě v pondělí ráno platily v celých Čechách a také v Moravskoslezském kraji a Brně. Poté je meteorologové začali postupně odvolávat. Na síti X pracovníci ústavu v pondělí uvedli, že v regionech, kde byly smogové situace odvolány, už neočekávají opětovný nárůst koncentrací prachu.

Limit částic prachu musí překročit 100 mikrogramů na metr krychlový

Smogovou situaci ČHMÚ vyhlašuje, když alespoň na polovině stanic v daném regionu překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic PM10 prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tuto hodnotu.

Pozor na zvýšenou námahu

Kvůli smogové situaci by se měli lidé podle ústavu vyvarovat venku námahy. Platí to hlavně pro lidi vyššího věku, malé děti nebo lidi s chronickými dýchacími potížemi či srdečním onemocněním.