fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Mezi osobnostmi navrženými na Cenu města Brna je i bojovník Procházka

dqwdw

Foto:

archiv Jaroslava Hovězáka - Jiří Procházka na fotografii uprostřed

Brněnští radní navrhli 14 osobností, které by v lednu příštího roku měly získat Cenu města Brna za rok 2022. Je mezi nimi módní návrhářka Liběna Rochová, režisér David Radok, bývalý senátor Jiří Zlatuška nebo bojovník MMA Jiří Procházka. Nominaci budou ještě schvalovat brněnští zastupitelé na svém prosincovém zasedání. Radní o tom informovali v tiskové zprávě.

Cenu města Brna dostávají každoročně osobnosti v 15 kategoriích, letos ale nebyl nikdo navržen do kategorie žurnalistika a publicistika. "Na udělení Ceny města Brna pro rok 2022 bylo podáno celkem 68 návrhů. Ty se v některých případech opakovaly. Po jejich revizi pak bylo v jednotlivých oblastech dle pravidel navrženo udělení Ceny města Brna 47 osobnostem, čtyřem dvojicím a dvěma kolektivům," uvedli radní v tiskové zprávě.

Nejznámějšími osobnostmi v nominacích jsou bojovník MMA Jiří Procházka, módní návrhářka Liběna Rochová, bývalý senátor a rektor Jiří Zlatuška, spisovatel a šéfredaktor literárního měsíčníku Host Jan Němec a divadelní režisér David Radok.

In memoriam je na Cenu města Brna nominovaný organizátor sportovních a kulturních akcí Jiří Koudelka, který zemřel letos v červenci. Za zásluhy o svobodu a demokracii je nominovaný česko-kanadský ekolog, polárník a bývalý politický vězeň Josef Svoboda. V roce 1949 byl v průběhu studia zatčen a za svou skautskou činnost odsouzen na 11 let, pět let strávil prací v uranových dolech, v roce 1958 byl propuštěn.

Za přínos v technických vědách je nominovaný ředitel Ústav fyzikálního inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT Tomáš Šikola, za přínos v přírodních vědách vedoucí Mendelova centra genomiky a proteomiky rostlin institutu CEITEC Jiří Fajkus, za přínos v lékařské vědě a farmacii Václav Suchý z Ústavu přírodních léčiv Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity. Předání cen by se mělo uskutečnit v lednu příštího roku.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT