Společnost AŽD, za účasti ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, dnes otevřela v Brně nové technologické centrum, ve kterém soustředí výrobu součástí pro elektronové mikroskopy. Jde o výrobní závod, který tak rozšíří dlouholetou spolupráci se světovým lídrem v této oblasti, kterou je společnost Thermo Fischer Scientific. Novináře o tom informoval ředitel majetkových účastí AŽD Jiří Baťka.

„Postavili jsme novou výrobní kapacitu pro další rozvoj naší dlouholeté spolupráce. Aktuálně v nové hale pracuje 130 zaměstnanců s tím, že lze kapacitu navýšit až na 300 pracovníků, dodal Baťka.

Firma otevřela výrobní centrum na ploše 2000 metrů čtverečních

Mikroskopy zde vznikají základní elektromechanické, elektronické a vakuové části, které umí manipulovat s částmi hmoty menšími, než je vlnová délka světla. Moderní výrobní hala byla postavena v brněnské Slatině, v okrajové části Černovické terasy, včetně technologicky čistých prostor je na ploše 2000 metrů čtverečních.

Spolupráce AŽD na výrobě elektronových mikroskopů začala už v roce 1999 se společností Philips Electron Optics

V roce 2003 hledala firma FEI Company coby nástupce Philipsu dodavatele konzol pro elektronové mikroskopy, AŽD uspěla ve výběrovém řízení a investovala do výstavby technologicky čistých prostor. V roce 2011 kvůli rostoucím nárokům otevřela AŽD nové a větší technologické centrum a spolupráce pokračovala i po začlenění FEI do společnosti Thermo Fisher Scientific, která patří k největším světovým výrobcům, jenž dodává mikroskopy do celého světa.

AŽD je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby. Za hospodářský rok, který končil loni v září, měla obrat 12 miliard korun a zisk téměř miliardu.