Opatrnější by měli být za volantem mladí řidiči. Vinou malé vyježděnosti, sklonu více riskovat a často i horšímu technickému stavu vozidel jsou totiž rizikovou skupinou. Datoví analytici Portálu nehod určili místa, kde by právě mladí řidiči měli zpomalit – často na nich totiž bourají. Jedním z rizikových míst je pro mladé šoféry nájezd na dálnici D1 kousek za moravskou metropolí.

Osm nehod za dva roky

Podle analýzy portálu, zaměřené na nehodovost mladých řidičů z důvodu nepřiměřené rychlosti, je nejrizikovějším místem na jižní Moravě nájezd z Brna na dálnici D1 u Bedřichovic na 203. kilometru. „Na tomto místě se stalo za poslední dva roky osm nehod řidičů s průměrným věkem 21 let. Jejich nejčastějším důvodem bylo nepřizpůsobením rychlosti stavu vozovky,“ upřesnil Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod.

Rovný úsek před zatáčkou svádí k dupnutí na plyn

Protože úsek před zatáčkou je rovný, a navíc z kopce, tak zde řidiči dosahují snadno velké rychlosti a nerespektují dopravní značení. „Maximální povolená rychlost před podjezdem mostu je 80 km/h. Je zde výstražná dopravní značka upozorňující na zatáčku vlevo. Nedodržení rychlosti vede k chybnému průjezdu. Častou příčinou u mladých řidičů je primárně nezkušenost a nevyježděnost,“ zdůraznil krajský koordinátor BESIP Pavel Čížek s tím, že většina nehod se stala na podzim.

Nehody mají i tragické následky

Rychlá jízda nebo nepřiměřená rychlost je dlouhodobě nejčastější příčinou 40 procent smrtelných nehod. A bohužel velmi často nepřizpůsobí rychlost jízdy předpisům, stavu vozovky a dopraví situaci právě mladí řidiči. Vinou kombinace rychlé jízdy a nezkušenosti však bohužel mají jejich nehody častěji tragické následky, a také vyšší škody.

Pod třetinou bouraček se podepíše právě rychlá jízda

„Právě ti nejmladší a nejméně zkušení šoféři jezdí nejrychleji a poměr nehod zaviněných z důvodu vysoké rychlosti je u nich zdaleka nejvyšší. Více než třetina nehod (34 procent) byla u řidičů nejmladší věkové kategorie 18 až 24 let způsobena právě z důvodu nedodržení přiměřené rychlosti. Proto je více než na místě apel na mladé za volantem, aby byli opatrnější a obezřetnější,“ dodal Chalas.