Skelet kavárny od firmy Cubespace zamířil na jih Moravy z dílny v Doksech u Máchova jezera. Osazení téměř 18,5 metru dlouhé a necelé čtyři metry široké ocelové konstrukce trvalo přes dvě hodiny. „Pro naši firmu byla výroba kavárny pro Blansko opravdu zajímavá, jednalo se totiž o atypické moduly vysoké 3,5 metru a široké přes 3,7 metru, každý je dlouhý přes devět metrů. Standardně přitom pracujeme s moduly o rozměrech 2,5 krát 6 metrů. Speciální tak byla výroba i doprava,“ popsal David Berka ze společnosti Cubespace.

Skelet teď dělníci dokončí na místě. Na finální vzhled kavárny, která vznikne podle návrhu architektů Rastislava Lukáče a Michala Stejskala, si však obyvatelé Blanska ještě pár týdnů počkají. „Snažíme se, aby práce neomezily využití Poduklí ani přilehlých chodníků a komunikací a byla zajištěna bezpečnost všech v okolí. Příprava vnitřku proto přijde na řadu až po dokončení lešenářských prací a demontáži lešení,“ uvedla vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.

Kavárna, která nabídne i posezení na terase, se podle ní otevře v létě o něco později, než se plánovalo. Protáhly se totiž přípravné práce, předcházející vlastnímu osazení kavárny. První návštěvníky by tak nový provozovatel kavárny, firma CoCo Café, měl přivítat na začátku srpna.

„Zatím čekáme na to, až bude vše stavebně dokončeno. Poté začneme zařizovat vnitřní prostory a navážet další vybavení kavárny, od nábytku a vybavení baru až po naskladnění surovin. Počítáme se zahájením provozu, co nejdříve to půjde,“ sdělila na webu města majitelka CoCo Café Radka Smíšková.

Město se do té doby bude snažit zajistit také úpravu okolního prostranství, u vodního prvku chce nahradit stávající kačírek novým pryžovým povrchem, v plánu jsou vysprávky a zhutnění mlatových povrchů, revitalizace zeleně nebo nátěry mobiliáře.

„Prostranství Poduklí si podobné úpravy určitě zaslouží. Lidé sem chodí denně, adekvátní zázemí zde ale chybí. Věříme, že kavárna pomůže oživit centrum Blanska a zázemí s občerstvením a toaletami ocení nejen návštěvníci kulturních akcí, které zde po rozvolnění připravují různí organizátoři. Celé léto bude Poduklí hostit letní kino, chystají se zde koncerty ale také další akce, jako je kuličkiáda a podobně," upřesnil blanenský starosta Jiří Crha (ODS).

Modulová stavba a přípravné práce včetně úprav okolního prostranství kavárny přijdou město zhruba na 6,6 milionu korun. Na osazení kavárny nyní navážou i finální práce na pokládce nového povrchu na průtahu městem. Až do 18. června se kvůli tomu uzavře průjezd náměstím Svobody i náměstím Republiky pro veškerou dopravu. Spoje MHD by měly centrem Blanska opět jezdit 21. června.