Domácí vinaři získali ocenění pro nejlepší bílé víno soutěže za Hibernal, výběr z hroznů 2015 z moravského B/V vinařství a k tomu neuvěřitelných 112 medailí pro další přihlášená vína.

Během tří dnů, od 4. do 6. září, hodnotilo 250 zkušených vinařských světových odborníků na brněnském výstavišti 8 500 vín ze 46 zemí světa, mezi nimi také rekordních 370 vín z České republiky. V této velké konkurenci moravská a česká vína obdržela 112 medailí a to 6 velkých zlatých, 40 zlatých a 66 stříbrných. Třešničkou na dortu je pak ocenění pro nejlepší bílé víno soutěže a zároveň národního šampiona pro Hibernal, výběr z hroznů 2015 z B/V vinařství z moravských Milotic.

Hned dvě velké zlaté medaile, tedy ocenění pro mimořádná vína soutěže, si pak odvezlo vinařství Mikrosvín Mikulov za Veltlínské zelené 2018 pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr. Po jedné medaili získala vinařství Lahofer za Rulandské bílé 2018, výběr z hroznů, Bohemia Sekt Prestige Brut 2017 z vinařství Bohemia Sekt, Vinařství Pavlov za Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů a samozřejmě také B/V vinařství za oceněný Hibernal 2015 výběr z hroznů.

„Za velký úspěch považuji, že se v letošním, kvůli Covidu-19 naprosto nepředvídatelném roce vůbec podařilo takto velkou celosvětovou soutěž uspořádat, přivést k nám na jižní Moravu světové degustátory a odborníky na víno a představit jim nejen naše vína, ale i naše zvyky, skvělé moravské jídlo a krásy regionu,“ sdělil Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu a dodal: „Vzhledem k tomu, že se i díky domácímu pořadatelství do soutěže přihlásilo  rekordních 370 moravských a českých vín, tak jsme doufali v dobré výsledky, ale počet oceněných vín a zisk titulu za nejlepší bílé víno soutěže je v tak vysoké konkurenci věc zcela mimořádná. My dávno víme, že moravští a čeští vinaři vyrábějí vína špičkové světové úrovně, teď se ale potvrdilo, že umí i nejlepší vína na světě.“ 

Celkem bylo na soutěži uděleno 2 520 medailí, z toho 78 velkých zlatých, 824 zlatých a 1 618 stříbrných. Česká republika se se 112 obdrženými medailemi zařadila na čtvrté místo za evropské vinařské velmoci Francii, Španělsko, Itálii a Portugalsko. Zatímco výborné výsledky v mezinárodním srovnání řadí Českou republiku, resp. jižní Moravu již řadu let mezi nejlepší vinařské regiony na světě, z hlediska organizace jedné z nejprestižnějších světových soutěží vín to byla pro město Brno a Jihomoravský kraj v letošním roce premiéra. 

Kromě Jihomoravského kraje byli partnery akce Vinařský fond, Svaz vinařů ČR, Národní vinařské centrum ve Valticích, město Brno, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava nebo Veletrhy Brno. Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. V příštím roce se soutěž uskuteční v Číně, v oblasti Ningxia, ve městě Yinchuan. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994.