Přehlídka začne 12. dubna, potrvá 11 dní na 11 místech v Brně. Přijedou frankofonní umělci z Francie a Belgie, zazpívá i marocká zpěvačka, uvedli organizátoři na čtvrteční tiskové konferenci.

"Z příprav letošní koncepce nám vytanulo téma žena. Téma ženy v umění, žena jako autorka, režisérka, spisovatelka, literární a komiksová postava," řekl ředitel Francouzské aliance v Brně Jiří Votava. Skrze festival chce dát umělkyním slovo a podpořit jejich tvorbu a iniciativy, které přinášejí. Chce vést i diskusi o roli žen v umění a v silně konkurenčním světě kultury.

Festival zahájí 12. dubna ženské duo na hrazdě z nového cirkusu La June Compagnie. Trapézistky s minimalistickým představením Dru předvedou vzdušnou akrobatickou show v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea.

"Jsou z největší cirkusové školy ve Francii a snaží se prezentovat nový cirkus. Snaží se vést akrobacii jiným směrem, ukázat ji trochu jinak," uvedla dramaturgyně a produkční festivalu Aude Martinová.

Ženský aspekt bude festival provázet nejen v podobě akrobacie a výstav, ale i literatury, street-artu, hudby a tance pod šapitó. Herec Filip Teller připravil talk show na téma Madame v Divadle Husa na provázku. Pozvání přijaly tři ženy, francouzská umělkyně, poslankyně a návrhářka dámského spodního prádla. "Hosté jsou velmi odlišní, ale dohromady by to mohlo vytvořit zajímavou platformu pro talk show," uvedl Teller.

Kromě umění čekají návštěvníky i degustace francouzských jídel, v Místodržitelském paláci a na Moravském náměstí bude 13. dubna jarmark, tentokrát stánky zavřou až ve 22:00. Největší ochutnávková akce bude v Otevřené zahradě na závěr festivalu. "Přijede francouzský šéfkuchař, který nachystá několik menu. Bude to spojené i s vínem," řekla Martinová.

V Kině Art budou promítat filmy od frankofonních režisérek, návštěvníci se mohou zúčastnit dvou přednášek o obchodování s kávou v Ugandě nebo o překladatelství. Celý program festivalu je na webu Francouzské aliance.