Ranní mráz v pátek škodil na révě ve vinohradech v různých částech jižní Moravy. Zástupci Svazu vinařů zjišťovali situaci zatím jen namátkově a škody podle nich vznikly v nižších částech svahů na celém území. Ještě nižší teploty předpovídají meteorologové od neděle přibližně do středy. Výkonný ředitel svazu Martin Půček uvedl, že podrobné dotazníky o způsobených škodách tak budou vinařům rozesílat ve středu.

Nízké teploty nejsou vzácností, škodily i loni

Dubnové ranní mrazy přitom nejsou nijak vzácné, přišly i loni v tomto období. „Mrazy obvykle přicházejí okolo dubnového úplňku, loni tomu nebylo jinak. Loni ale bylo oteplení velmi krátké, réva nestačila vyrašit. Letos trvalo teplo hodně dlouho a rostliny jsou tři týdny až měsíc v předstihu. I réva je tak ve stavu, v jaké bývá okolo poloviny května a je tak výrazně zranitelnější než loni v tomto období,“ uvedl Půček.

Zmrzlá voda zničí výhonky

Problém podle něj není, když teploty sestoupí pod nulu krátce nad ránem. V noci ale klesly mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno a mráz pak trval nejméně tři až čtyři hodiny. Za tu dobu už voda v rašících výhoncích zmrzne a zničí je.

Mrznout bude i v dalších dnech

Podle předpovědi meteorologů budou noční teploty klesat pod nulu v noci na neděli, pondělí i úterý, předpovídají nejnižší teploty kolem dvou stupňů pod nulou.