Na základní školy zřizované Brnem letos v září nastoupilo téměř 1700 ukrajinských žáků s tzv. dočasnou ochranou, asi o třetinu méně než loni. Nejvíce jich dochází na školu v Merhautově ulici, na náměstí Republiky, náměstí 28.října, náměstí Svornosti a na Staňkovu. Školky navštěvuje 157 ukrajinských dětí, nejvíce jich je na mateřských školách v městské části Brno-střed a v Brně-Bystrci, řekla ČTK Anna Dudková z magistrátu.

Brněnské základní školy letos navštěvuje 1681 ukrajinských žáků, loni to bylo přibližně 2500. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek již dříve řekl, že se hodně dětí v souvislosti se změnou podmínek po 1. červenci vrátilo i se svými rodiči na Ukrajinu. Od července stát hradí dospělým, kteří mohou pracovat, nouzové ubytování jen pět měsíců. Dále se také například zrušil solidární příspěvek pro ty, kteří příchozí zdarma u sebe ubytovávají.

Základní škola na náměstí Republiky v městské části Brno-sever přijala v minulém školním roce, který následoval po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, okolo 200 ukrajinských dětí. „Museli jsme za letní prázdniny zrekonstruovat druhou budovu, kde jsme otevřeli čtyři ukrajinské třídy. Koncem školního roku jsme jednu rozpustili. Část dětí se vrátila domů, někdy i beze slova odjeli, a část šla do jiných škol v Brně,“ sdělila ředitelka Simona Pokorná.

Letos školu s kapacitou 270 dětí navštěvuje 110 žáků z Ukrajiny

„Máme tři ukrajinské třídy po 15 až 18 dětech a zbytek je v českých třídách. Všechny děti mají výuku v češtině a nemáme s jejich integrací problém, možná u deseti z nich je to komplikovanější, ale zbytek v pohodě s ostatními funguje,“ dodala Pokorná. Zbylé tři ukrajinské třídy plánuje škola koncem roku rušit, děti by se měly rozmístit do jiných brněnských škol. „Mají u nás výuku češtiny pro cizince, takže jsou připravené,“ dodala ředitelka.

Školu navštěvuje také několik romských dětí. Její vedení hlídalo, zda mezi ukrajinskými a romskými dětmi nevzniknou třenice s ohledem na červnovou vraždu na Brněnské přehradě. Zabitým byl mladý Rom a útočníkem podle nepotvrzených informací Ukrajinec. Pokorná zaznamenala několik verbálních konfliktů v červnu, přes léto se ale podle ní situace uklidnila.