Strážníci v sobotu vyvedli z brněnské pedagogické fakulty mladíka s legálně drženou zbraní, na okolí působil roztěkaně a neklidně. Na místě se konal den otevřených dveří, mladík byl v aule společně s dvěma stovkami lidí. Novinářům to dnes oznámil mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem. Strážníci předali muže státní policii, jejíž vyjádření zjišťujeme. Univerzity v Česku jsou ostražitější od loňské prosincové střelby v Praze, kde student na filozofické fakultě zabil 14 lidí.

Na strážníky se v sobotu dopoledne přes tísňovou linku 156 obrátilo vedení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Mladík na přednášce o fakultě působil na okolí nervózně. Do několika minut dorazila před budovu tříčlenná hlídka pořádkové jednotky městské policie a dvoučlenná hlídka z centrální služebny.

„Strážníci zjistili od akademických pracovníků další fakta i popis mladého muže a vydali se směrem k aule. Muže rychle našli a, aniž kladl jakýkoliv odpor, vyprovodili ho na ulici,“ uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Na dotaz strážníků mladý muž hned přiznal, že u sebe má legálně drženou krátkou střelnou zbraň

Přenášel ji skrytě pod oblečením, jak nařizuje zákon. Doplnil, že ji u sebe nosí běžně pro svou osobní ochranu. Dechová zkouška neprokázala, že by pil alkohol. S ohledem na okolnosti strážníci přivolali policisty a případ jim předali k prošetření, uvedl Ghanem.

„Můžu potvrdit informaci, že v sobotu v rámci Dne otevřených dveří Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity byl pracovníky fakulty v jejich vnitřních prostorách spatřen muž, který se choval neobvykle. Na základě tohoto nestandardního chování byla přivolána městská policie, která zmíněného muže zajistila. Další úkony jsou v gesci policie, tudíž se k nim s ohledem na probíhající vyšetřování nemůžeme vyjadřovat,“ řekl ČTK mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Reakce vedení fakulty byla podle strážníků pohotová. „Opatrnost je v podobných situacích na místě, i pokud se informace o nebezpečí následně nepotvrdí,“ zdůraznil Oprchal.