Festival Meeting Brno zahájí 22. června diskuse českého prezidenta Petra Pavla a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové k 30. výročí rozdělení společného státu. Uskuteční se v zahradě vil Löw-Beer a Tugendhat, kde se v roce 1992 konala některá jednání o rozdělení federace. „Hlavy obou států usednou k dialogu, který bude reflexí minulosti a nám pomůže pochopit, kdo jsme a kam směřujeme,“ uvedli pořadatelé na webu festivalu, kde zveřejnili letošní program.

Na veřejnou diskuzi zvou plakáty

Na veřejnou diskusi Pavla a Čaputové zvou také plakáty v ulicích Brna, prodej vstupenek podle festivalového webu zatím ale nezačal. Pavel od svého nástupu do funkce Brno ještě oficiálně nenavštívil.

Heslo festivalu zní: Patříme k sobě?

Heslem letošního ročníku festivalu je „Patříme k sobě?“ a věnovat se bude především vztahu Čechů a Slováků. Samostatné Česko a Slovensko vznikly 1. ledna 1993. Dalšími tématy festivalu bude postavení žen v církvi nebo problematika vzdělávání. Tradiční součástí festivalu bude pouť smíření, připomínající odsun německy mluvících obyvatel z Brna k rakouské hranici na konci druhé světové války.

Otevřou různá témata

Festival v 11 dnech nabídne diskuze, výstavy, přednášky, koncerty, divadelní představení, filmové projekce i tvůrčí dílny. Jeho dlouhodobým cílem je dialog mezi kulturami, národnostmi i náboženstvími. Pravidelně také otevírá různá historická témata, včetně opomíjených či kontroverzních.