Na Hodonínsku budou o víkendu jezdit parní vlaky. Na sobotu připravily České dráhy (ČD) pro fanoušky nostalgického provozu jízdu z Kyjova na Den otevřených sklepů v Bzenci a na neděli jízdu z Veselí nad Moravou do strážnického skanzenu na akci Z pohádky do pohádky, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ČD Filip Medelský.

Na trať vyjede i lokomotiva řady 525.1, která v minulosti sloužila v těžkém vlečkovému provozu kladenských oceláren. Nyní je součástí sbírky Národního technického muzea a na Moravě se ukáže po poměrně dlouhé době. Lokomotivu se podařilo zachránit v roce 1994, ale její uvedení do provozuschopného stavu trvalo 24 let.

„Sobotní nostalgické jízdy se konají u příležitosti 140 let od zahájení provozu na trati mezi Kyjovem, Bzencem a Moravským Pískem. Jízdenky si lidé budou moct koupit ve vlaku, ovšem pouze v hotovosti,“ uvedl Medelský. Trať je součástí Vlárské dráhy, která spojovala Brno s Trenčianskou Teplou a stavěla se po etapách v 80. letech 19. století.

Z Kyjova do Bzence pojede vlak v 10:00, 13:00 a 15:00, v opačném směru pojede dvakrát

Do Strážnice vyjede první vlak z Veselí v 9:15, poté pojede ještě dvakrát. Stejně tak pojede třikrát v opačném směru a poslední vyjede ze Strážnice v 15:30.

Ve skanzenu se v neděli uskuteční akce nazvaná Z pohádky do pohádky, při které budou pro děti připravené hry a soutěže spojené nejen s pohádkami, které se zde natáčely. Vedle toho uvidí i ukázky řemesel, která se v pohádkách objevovala.

Jednosměrné jízdenky budou stát v sobotu i neděli 100 korun, děti zaplatí polovinu