Přestože to jsou vysoká čísla, záchranáři podle mluvčí hodnotí letošní oslavy příchodu nového roku spíše jako ty z mírnějších.

"Záchranáři ošetřovali především pacienty, kteří v opilosti upadli, a způsobili si tak zranění. Většinou šlo o tržné rány na hlavě nebo úrazy dolních či horních končetin," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. V důsledku požití alkoholu docházelo také k potyčkám, záchranáři tak například ošetřili ženu, kterou někdo udeřil lahví do hlavy.

"Smutným důsledkem požití alkoholu je fakt, že jsme do zdravotnických zařízení museli zavézt také tři děti, které se přiotrávily alkoholem, stav jednoho z nich dokonce vyžadoval napojení na řízenou ventilaci," řekla mluvčí.

Nadměrná konzumace alkoholu, někdy i v kombinaci s požitím drog, měla podle mluvčí za následek také přibližně desítku psychóz, ke kterým operátoři zdravotníků vyslali posádky. Pacienti měli buď sebevražedné úmysly, nebo naopak ohrožovali svoje okolí. Zdravotníci po půlnoci vyjížděli i k několika zraněním, která vznikla v důsledku manipulace se zábavní pyrotechnikou, šlo o poranění prstů či dlaní.

Alkohol zřejmě sehrál svoji roli i v případě pádu mladého muže, který se v Adamově na Blanensku skutálel ze čtyřicetimetrového srázu. S vyprošťováním pacienta zdravotníkům museli pomoci hasiči. Zraněnému mladíkovi zdravotníci poskytli neodkladnou péči a převezli jej na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Brně.