Hygienici v Jihomoravském kraji od začátku roku zaznamenali 22 případů lymeské borreliózy a čtyři případy klíšťové encefalitidy. Loni ve stejném období evidovali o jeden případ lymeské borreliózy méně a žádný případ klíšťové encefalitidy. Potvrdila to Veronika Šponiar Ovesná z protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice.

Lymeská borrelióza se vyskytla u pacientů ve všech okresech kraje. „Nejvíce případů, sedm, bylo z Vyškovska. U klíšťové encefalitidy to byly případy z okresů Brno-město, Znojmo a dva z Blanska. Loni byl první případ klíšťové encefalitidy nahlášen 26. května. Počet nemocných se každoročně mění, jelikož je ovlivněn řadou faktorů. Jedním z nich je počasí. Obecně nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké počasí, kterým se letošní jarní období vyznačuje, navíc po relativně mírné zimě,“ uvedla Šponiar Ovesná.

Jihomoravský kraj patří k rizikovým oblastem s ohledem na výskyt klíšťat

K významným přírodním ohniskům klíšťové encefalitidy nepatří jen přírodní lokality a rekreační oblasti, ale i městské parky. Jako rizikové skupiny Šponiar Ovesná uvedla lidi, kteří tráví čas v přírodě kvůli svému povolání, ale také zahrádkáře, turisty, sportovce, houbaře nebo majitele domácích mazlíčků.

Encefalitida zasahuje nervový systém, způsobuje například epilepsii, meningitidu, obrnu a v krajním případě hrozí smrt

Nemoci lze předcházet očkováním, není proti ní ale lék a léčba spočívá v tlumení příznaků. Podle hygieniků i přesto, že je očkování k dispozici už několik let, lidé jej dostatečně nevyužívají a případů neubývá. Loni bylo na jižní Moravě 55 případů klíšťové encefalitidy, předloni 44. Borrelióza nemá tak dramatický vývoj jako encefalitida, způsobuje například záněty kloubů nebo třes rukou. Proti borrelióze není očkovací látka, ale existuje účinná léčba.

Český hydrometeorologický ústav na svém webu denně vydává předpověď aktivity klíšťat v Česku

Pro celý Jihomoravský kraj z ní od začátku května plyne mimořádné riziko a doporučení používat repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a denně si prohlédnout tělo, zda tam není klíště.