Na jižní Moravě se zvyšuje věk, kterého se mohou lidé dožít

V Jihomoravském kraji se za 27 let zvýšila naděje dožití u mužů o osm let a u žen o sedm let. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Karel Adam z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

  • Foto

    ilu, redakce

Nejvíce by se mohl dožít muž narozený v letech 2013 až 2017 v Brně, a to 77 let, a žena narozená ve stejných letech v okrese Hodonín, téměř 83 let.

Naděje dožití vyjadřuje průměrný počet let, který má ještě naději prožít člověk v určitém věku. Údaje se vyhodnocují podle tabulek úmrtí zpracovaných za jednotlivé okresy. Pro vyloučení nahodilých jevů se pro menší územní celky zpracovávají údaje za pětileté kalendářní období, nejnověji tedy v letech 2013 až 2017.

Ženy se v průměru dožívají vyššího věku. Nejlépe na tom na jižní Moravě jsou ženy v okrese Hodonín. Pokud se narodily ve sledovaném pětiletém období, měly by se dožít v průměru 82,7 let. Je to o 1,2 roku více než v okrese Znojmo, kde mají ženy průměrný věk dožití nejnižší.

Muži jsou na tom nejlépe v Brně, kde se mohou dožít v průměru 77,1 roku, naproti tomu v okrese Hodonín je to o 1,8 roku méně. U mužů je věk dožití v Brně spolu s okresem Havlíčkův Brod čtvrtý nejvyšší v republice, u žen je v hodonínském okrese věk dožití druhý nejvyšší za okresem Třebíč. U mužů i u žen je nejnižší naděje dožití z celé České republiky v okrese Most, u mužů 72,9 roku a u žen 78,5 roku.