V Jihomoravském kraji třináctým týdnem trvá epidemie akutních respiračních nemocí a chřipky, mezi 1,2 milionu obyvatel je stejně jako minulý týden přes 26.000 nemocných. Vyplývá to z údajů Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Podle ředitelky epidemiologů Renaty Ciupek se zvýšil podíl chřipky z 11 na 13 procent.

Na 100.000 obyvatel připadá 2210 nemocných, před týdnem jich bylo 2231. „Údaje vycházejí z hlášení ordinací praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost podle počtů pacientů, kteří vyhledali jejich péči,“ uvedla Ciupek. V populaci tak stále mohou být nemocní, kteří odbornou pomoc nevyhledali, ve statistice se tedy neobjevují.

Epidemie je nejvýraznější za posledních pět let

I když počet nemocných na 100.000 obyvatel mezitýdně mírně poklesl, zvýšil se podíl chřipky z 11 na 13 procent. „Vyšší nárůst je zaznamenáván u dospělých osob ve věku 25 až 64 let a ve věkové kategorii 15 až 24 let,“ uvedla Ciupek. Podle ní v populaci dominuje chřipka typu B, přetrvávají onemocnění způsobená virem chřipky typu A a respirační infekce způsobené běžnými nechřipkovými viry. „Přibývá bakteriálních komplikací, nejčastěji se jedná o pneumokokové infekce dolních cest dýchacích a již delší dobu je zaznamenáván nárůst streptokokových infekcí, jako jsou angíny a spály,“ dodala Ciupek.

Hygienici doporučují dodržovat základní zásady prevence a léčby

Doporučují umývat si ruce, pít dostatek teplých nápojů, dostatečně spát a v uzavřených prostorách pravidelně větrat. Pokud lidé onemocní, neměli by se snažit nemoc přecházet a měli by omezit kontakt s dalšími lidmi. Počátek epidemie, která je nejsilnější za posledních pět let, sahá do loňského prosince. Před vánočními svátky nemocnost překonala hranici 40.000 lidí.