Mnoho studentů se dnes po zhruba půl roce vrátilo do univerzitního kampusu, mohou dokončit například laboratorní měření, která využijí ve svých závěrečných pracích.

„Chceme jít dobrým příkladem k tomu, jak by se mohli vracet studenti do škol a ukázat, jak by se mohla otevírat ekonomika, protože při uvolňování opatření, která budou platit od 3. května bude po lidech například při využívání služeb požadován test," řekla dnes rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Univerzita spustila pilotní projekt PCR testování v rámci tzv. poolingu. Zaměstnanci odeberou vzorek ze slin, který po 20 v jedné nádobce dopraví škola do laboratoře. Právě hromadná forma testování metodu zlevňuje na cca 130 korun za osobu. Testy jsou tak levnější než antigenní, ale stát je zatím nehradí. „Stát by měl jednat jako řádný hospodář," uvedla k tomu Nerudová s tím, že očekává, že ministerstvo zdravotnictví časem přístup k hrazení antigenních a PCR testů srovná.

Univerzita  zatím testy financuje z vlastního rozpočtu, týdně půjde o cca 150.000 korun. „Pro nás jsou to náklady, se kterými nikdo nepočítal," uvedla rektorka s tím, že škola má značné ztráty i vzhledem k omezenému provozu kolejí a menz. Hradit testy v plné výši tak podle ní není dlouhodobě udržitelné. Zároveň jde ale o jedinou možnou cestu jak se vrátit alespoň částečně k normálnímu životu, otevřít ekonomiku a vrátit studenty do škol.