Pracovníci Muzea města Brna dokončili analýzu nečekaného a mimořádně cenného archeologického objevu. V zemi byl uložen více než tři tisíce let – nyní však spatřil světlo světa. Torzo bronzové zbroje z mladší doby bronzové, období tradičně spojovaného s legendárními boji o Tróju, se podařilo identifikovat mezi zlomky pokladu objeveného díky spolupráci archeologů a veřejnosti. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí muzea Štěpán Neubauer.
„Tento nález potvrzuje důležitost dlouhodobé spolupráce mezi odborníky a veřejností, která je pro naše muzeum klíčová. Díky ní můžeme objevovat a chránit cenné artefakty, jež nám přibližují dávné epochy a přinášejí nové poznatky o naší historii,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Úlomek zbroje objevili archeologové v roce 2023, a to v rámci dlouhodobého archeologického výzkumu, který realizuje Muzeum města Brna ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a spolky amatérských hledačů kovů.
Jeden ze zkušených spolupracovníků muzeí učinil na lokalitě, jejíž přesné umístění zůstává kvůli ochraně utajeno, pozoruhodný objev: hrot kopí, srp, jehlici a několik fragmentů mědi. Předměty byly záměrně poškozené a společně uloženy do země, snad jako součást obětního rituálu.
Mezi artefakty se nacházel i nenápadný přehnutý plech
Až pečlivé analýzy v letech 2024–2025 odhalily jeho skutečný význam – šlo o část hrudního pancíře. „S využitím 3D skenování se podařilo zohýbaný plech digitálně „rozbalit“ a identifikovat jeho tvar i dekor. Právě ornament, rozpoznaný pod mikroskopem, potvrdil, že jde o součást těla chránící zbroje,“ popsal archeolog Muzea města Brna Aleš Navrátil.
Jde teprve o druhý známý exemplář bronzového pancíře nalezený na území Česka. Odborná dokumentace a další analýzy probíhaly ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Zbroj pochází z období před 3200 lety – tedy ze stejné doby, do které odborníci kladou slavnou trojskou válku
Bronzové části zbroje byly v této době výsadou válečnické elity. Jejich výroba totiž vyžadovala mimořádné řemeslné dovednosti. Běžná ochranná výzbroj byla vyráběna z organických materiálů, které se však archeologům nedochovávají. Bronzové zbroje jsou proto extrémně vzácné a jejich nález zásadně rozšiřuje naše poznání o vojenské kultuře středoevropské doby bronzové.
„Muzeum města Brna připravuje v budoucnu veřejnou prezentaci tohoto výjimečného nálezu, který přibližuje svět dávných válečníků a propojuje moravské dějiny s legendárními eposy antického světa,“ uzavřel mluvčí Neubauer.