Lidé, kteří cestují autobusem z Brna do Kuřimi, budou moct pravděpodobně od druhé poloviny dubna využít možnosti nástupu všemi dveřmi. A pokud nemají předplatní jízdenku a dosud si kupují jednorázovou u řidiče, už si ji budou moct koupit u prostředních či posledních dveří na validátoru, který znají z vozidel brněnské MHD. Uvedl to v tiskové zprávě ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský.

Rychlejší odbavení zkrátí jízdní dobu a nákup jízdenky

Koordinátor krajské dopravy se chystá spustit pilotní provoz. Chce si na něm vyzkoušet rychlejší odbavení cestujících na příměstských linkách okolo Brna, které by umožnilo zkrácení jízdních dob a také by zjednodušilo nákup jednorázové jízdenky. Společně se změnou odbavení uvažuje Kordis o tom, že by spojil do jedné linky dosavadní linky 71 a 310, která by spojovala konečnou tramvají v Řečkovicích s Kuřimí a zajistila by obsluhu celého města včetně průjezdu okolo vlakového nádraží.

Cestujícím postačí platební karta

Nákup jízdenky u validátoru cestujícím usnadní i to, že nebudou muset vybírat počet zón či úsek, ale pouze přiloží bankovní kartu, jak jsou zvyklí z brněnské MHD. Systém automaticky koupí jízdenku do poslední zastávky. Pokud však cestující bude vystupovat dříve a už dále nepřestupuje, přiloží kartu i pří výstupu a systém automaticky započítá pouze projeté zóny. Pokud pojede cestující do Brna a pokračuje MHD, musí v městské lince znovu kartu přiložit. Při cestě do širšího centra Brna (zóny 100) nemusí, ale může při výstupu kartu přiložit. Pokud pojede jen do zóny 101, která zahrnuje okrajovější části Brna, musí kartu přiložit.

Při více jízdách se odečte nejvýše celodenní jízdné

V Brně systém cestujícímu, který jede víckrát za den, automaticky odečte nejvýše částku v ceně celodenní jízdenky a stejně tak při cestách za hranice Brna odečte nejvýše částku, která se rovná celodenní krajské jízdence.

Všemi dveřmi se bude nastupovat od 5 do 20 hodin

Všemi dveřmi se bude na mimobrněnských linkách nastupovat mezi 5:00 a 20:00, v nočních hodinách zůstane zachovaný nástup předními dveřmi. Aby mohli platbu kartou využívat děti či senioři, musejí si ji zaregistrovat pro přiznání slevy na e-shopu IDS JMK. Kdo nechce používat bankovní kartu, může si za 30 korun v kontaktním centru IDS JM koupit Dopravní kartu, klíčenku či samolepku, která slouží po doplnění peněz jako elektronická peněženka.

Za řidičem jen s hotovostí

Pokud bude pilotní provoz úspěšný, měl by se ve druhé polovině roku rozšířit do dalších vytížených linek v okolí Brna, které zajíždějí nejvýše do dvou mimobrněnských zón. K nákupu za řidičem už budou mířit jen ti, kteří mají specifický požadavek, případně budou chtít platit hotově.

Můžou využít i aplikaci Poseidon

Cestující mají také možnost k nákupu jízdenek využívat mobilní aplikaci Poseidon. Takto koupené jízdenky jsou zhruba o deset procent levnější než papírové či kupované u řidiče.