Stavební úpravy, modernizace a rozšíření školských zařízení v Brně. To jsou čtyři různé projekty, které usilují o dotace nebo už je získaly. Radní doporučili zastupitelům souhlasit se smlouvami o poskytnutí příslušných dotací, případně posvětit přípravu žádosti o podporu. Jedná se o stavební úpravy na ZŠ Hamry, rekonstrukci školní kuchyně na ZŠ a MŠ Jana Broskvy, výstavbu budovy mateřské školy v areálu ZŠ Přemyslovo náměstí a výstavbu MŠ Šámalova. Na webu města o tom informovala Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Výstavbou školky se zlepší situace v Židenicích

Cílem výstavby mateřské školy Šámalova je podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) vytvoření funkčního objektu, který bude sloužit školnímu a předškolnímu vzdělávání. „Zlepší se tak dostupnost i podmínky vzdělávání v Židenicích a spádovém území. V předškolním vzdělávání se zvýší kapacita o 75 míst,“ upřesnila Vaňková. Nová budova by měla přijít na téměř 103 miliony korun. Až 40 milionů by přitom mohla pokrýt dotace IROP.

Škola projde rekonstrukcí a zateplením budovy

O něco dál je další projekt. Státní fond životního prostředí ČR by měl podpořit stavební úpravy ZŠ Hamry. „Práce zahrnují zateplení obvodového pláště a střechy, výměnu oken, zavedení vzduchotechniky, rekonstrukci otopné soustavy a kanalizace. Projekt je financován Evropskou unií. Celkové náklady jsou 59,4 miliony korun, z čehož by 12,1 milionu korun měla pokrýt dotace,“ uvedla primátorka.

Kapacitu školky chtějí zvýšit o 100 dětí

Žádat o dotace bude po odsouhlasení zastupitelstvem také projekt výstavby budovy školky v areálu ZŠ Přemyslovo náměstí. „Cílem je zvýšení kapacity mateřské školy o 100 dětí. Předpokládané náklady činí 126 milionů korun, dotace by mohla dosáhnout 40 500 000 korun. Práce by se měly uskutečnit v letech 2025–2026,“ shrnula radní pro školství Irena Matonohová (STAN).

Zmodernizují a rozšíří školní kuchyni

Ministerstvo životního prostředí pak poskytne dotaci na čtvrtý projekt školní kuchyně na ZŠ a MŠ Jana Broskvy v brněnských Chrlicích. „Školní kuchyně projde podle očekávání v roce 2025 rozšířením, díky čemuž se zvýší její kapacita. Stávající technologie provozu kuchyně čeká modernizace. Předpokládáme náklady ve výši 47,3 milionu korun a dotace by měla být 13,1 milionu korun,“ vypočítala Matonohová.