fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Na Špilberku vystavují snímky někdejších obyvatel Brna nalezené na půdách

tvare1-red

Foto:

redakce RED

Muzeum města Brna vystavuje na Špilberku dva poklady z půdy – soubory negativů na skleněných deskách, fotek a dokumentů, které připomínají někdejší obyvatele města. Výstava nese název Tváře ze zapomnění. Identita některých lidí na snímcích totiž není známá, stejně jako jejich další osud. Výstava potrvá do 31. března příštího roku, informovala mluvčí muzea Barbora Kachlířová.

Soubor skleněných fotografických negativů z první třetiny 20. století, nalezený na půdě činžovního domu ve Vlhké 19, získalo muzeum do sbírek začátkem roku 2018. Desítky let na desky padal prach. Záběry pořídil patrně některý z obyvatel domu, kde před válkou žili hlavně Němci nebo německy hovořící Židé.

Kdo a proč skleněné desky ukryl na půdě, není jasné. Důvodem mohl být transport do koncentračního tábora, stejně jako narukování k armádě nebo poválečné vysídlení. Některé z fotografií mají podle pracovníků muzea silný nostalgický a emocionální náboj. Zblízka a velmi živě zachycují tváře lidí, kteří tehdy ještě netušili nic o strastech příštích let.

„Nevšední se tato výstava stává také proto, že určitá míra poškození 'zubem času' dává vystaveným fotografiím zvláštní půvab. Působivost snímků je umocněna tím, že nejde o klasické portrétní fotografie pořizované v té době zpravidla v typizovaném prostředí fotoateliérů,“ uvedl ředitel muzea Zbyněk Šolc.

Druhý soubor tvoří fotky a dokumenty z pozůstalosti rodiny Otto Kohna, která v roce 1938 po obsazení pohraničí německými vojsky opustila Teplice a usadila se v Brně. Kohnovi se snažili získat domovské právo a marně usilovali o vystěhování do Šanghaje. Soubor jejich věcí se podařilo nalézt v roce 2015 na půdě domu v ulici Antonína Slavíka.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT