Na brněnském výstavišti dnes končí 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Veletrh poprvé od pandemie covidu-19 obsadil deset pavilonů. Představilo se na něm přes 1300 firem. Polovina vystavovatelů je ze zahraničí, expozice otevřely země jako Francie, Indie, Maďarsko, Polsko, Rakousko či Slovensko. Po pandemii se letos ve větší míře vrátily firmy z Asie, silné zastoupení mají Spojené státy. Hlavními tématy letošního veletrhu je pokračující digitalizace průmyslu, energetické úspory, udržitelnost i autonomní doprava. Brány veletrhu se měly zavřít odpoledne v 16:00.

Národní expozici otevřel Vystrčil

Českou národní expozici otevřel v úterý předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) spolu s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). V první den veletrhu se tradičně konal také sněm Svazu průmyslu a dopravy, na který přijel i premiér Petr Fiala (ODS).

Představili šest úkolů pro Fialovu vládu

Svaz na sněmu představil šest neodkladných úkolů, které by podle něj měla vláda zvládnout do konce mandátu za dva roky. Mezi úkoly je například zajištění dlouhodobě konkurenceschopné ceny energií pro český průmysl ve srovnání s okolními zeměmi, umožnění jednoduchého efektivního zaměstnávání pracovníků ze zahraničí či zajištění podpory daňovým odpočtům na výzkum a vývoj. Prezident svazu Jan Rafaj symbolicky odstartoval odpočet 727 dní do sněmu v roce 2025, kdy svaz zhodnotí, co se v uplynulém volebním období podařilo. Premiér výzvu svazu přijal s tím, že je sportovec a rád vítězí.

Předávaly se zlaté medaile

V první den veletrhu se také předávaly zlaté medaile MSV, získalo je šest exponátů z 21 přihlášených. Šlo mimo jiné o ultralehký letoun, miniaturní kuličkový šroub, kamerový systém pro inteligentní vizuální kontrolu nebo průmyslový bezobslužný vysavač.

Středa patřila 3D tisku v průmyslu

Středeční Fórum aditivní výroby se věnovalo 3D tisku v průmyslu. Postavení 3D tisku v průmyslové výrobě se v posledních letech posouvá od nástroje pro výrobu prototypů směrem k možnostem velkoobjemové výroby koncových dílů, řekl pořadatel fóra Jan Homola. Odvětví 3D tisku podle něj i nadále celosvětově roste.

Fungovalo i ukrajinské centrum

Od prvního dne veletrhu je otevřené centrum nazvané Contact Ukraine, jehož posláním je poskytnout prostor k navázání kontaktů mezi českými firmami a zástupci ukrajinských regionů a firem. Do Brna dorazilo 70 obchodních zástupců ze šesti ukrajinských regionů. Do poválečné obnovy Ukrajiny se chce podle svazu průmyslu a dopravy zapojit velké množství českých firem, řada z nich ještě v době, kdy válka vyvolaná loni v únoru ruskou agresí neskončila.

Poslední den patří školákům a studentům

Na poslední den veletrhu, který se obvykle těší nejmenšímu zájmu návštěvníků, pořadatelé naplánovali konferenci IndusTry, jejímž cílem je ukázat žákům základních a studentům středních škol moderní stránku tuzemského průmyslu. Souběžně s Mezinárodním strojírenským veletrhem se konají také veletrhy Transport a logistika a Envitech. V termínu MSV se po šesti letech vrátil i veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl Woodtec, který byl naposledy v roce 2017, v dalších letech by se měl konat samostatně. Stejně jako loni strojírenský veletrh letos trvá čtyři dny, dřívější praxí bylo pět dní. Společnost Veletrhy Brno k tomuto rozhodnutí dospěla po společné domluvě s firmami.