Nakupovali drahá auta a neodváděli daň z přidané hodnoty

Nákup 359 osobních automobilů v hodnotě téměř 200 milionů korun a neodvedená daň z přidané hodnoty převyšující 40 milionů korun – takové výše by mohla dosáhnout bilance nezákonné činnosti skupiny osob z Brněnska.

  • Foto

    PČR (dokumentace případu)

První informace o firmě, která obchoduje s ojetými vozy dovezenými ze zemí Evropské unie a neodvádí řádně daň z přidané hodnoty, získali celníci na počátku roku 2017. „Po zmapování situace a získání dalších informací zahájili v dubnu úkony trestního řízení a začali činnost dané firmy cíleně monitorovat. Zjistili tři hlavní organizátory, jednu spolupracující osobu v Německu a další dvě na Brněnsku,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Od té doby se podařilo doložit, že tato skupina osob vytvořila řetězec účelově založených společností se sídlem v Brně a Praze plně ovládaných hlavními organizátory. Prostřednictvím těchto společností byly výhodně nakupovány vytipované ojeté luxusní vozy převážně z Německa, které byly následně prodány organizátorské firmě s vědomím, že společnosti na vstupu neodvedou daň z přidané hodnoty v patřičné výši. „Zpočátku tyto společnosti vykazovaly činnost, podávaly daňová přiznání, ovšem jen s minimálními částkami a v momentě, kdy se o ně začal zajímat finanční úřad, organizátoři je převedli na tzv. „bílé koně“. Společnosti se staly nekontaktní a zbyl po nich jen dluh,“ doplňuje mluvčí Šváb.

V létě 2018 celníci z Odboru pátrání Brno v rámci regionální daňové KOBRY spojili své síly s kolegy z KŘ Policie Jihomoravského kraje. V průběhu ledna pak společně připravili závěrečnou fázi případu s krycím názvem TWIST. Klec padla na konci února tohoto roku. „Na 11 místech se uskutečnily domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. Společnými silami policisté a celníci zajistili tři nemovitosti, 23 osobních vozů, 17 mobilních telefonů, výpočetní techniku, záznamová média, razítka, účetnictví a jinou dokumentaci a přibližně dva milióny korun na bankovních účtech. Celkově šlo o majetek v hodnotě 42 milionů korun,“ dodal Šváb.

Bylo zadrženo pět osob, z toho tři skončily v policejní cele. V současné době již kriminalisté tři osoby obvinili ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Stíhány jsou vazebně. Škoda je prozatím vyčíslena na více než sedm milionů korun (23 vozidel), vyšetřování však pokračuje a lze předpokládat, že počet případů i rozsah škody se ještě zvýší. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.