Napoleon by dnes oslavil 250. narozeniny, pestrý program na jeho počest slibuje Mohyla míru

  • Foto

    Muzeum Brněnska

Francouzský vojevůdce a státník Napoleon Bonaparte se narodil 15. srpna 1769, letos by tedy oslavil 250. narozeniny. Památník Mohyla míru při této příležitosti připravil na sobotu 17. srpna odpolední program pro děti i dospělé: ukázky dobové výstroje a výzbroje, pohádkové čtení, výtvarné dílny a letní kino.

Můžete se těšit na komentované ukázky dobové vojenské výstroje a chladných i palných zbraní z přelomu 18. a 19. století, které zakončí slavností salva z děla. Dětem je určeno čtení s panáčkem Mohyláčkem – vyslechnou si původní pohádkový příběh o císaři Napoleonovi a jeho armádě. Ve výtvarné dílničce si potom mohou vyrobit papírové kokardy, uvedla mluvčí Muzea Brněnska Lenka Buchtová.

Po celý den budou otevřeny muzejní expozice a také kaple Památníku Mohyla míru, který byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova a jako memento válek. Multimediální expozice Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805 seznámí se všemi detaily této události, Fenomén Austerlitz přináší pohled na bitvu očima současníků, historiků i filmařů. Aktuální výstava představuje Josefa Fantu, architekta Mohyly míru.

Akci ve 20 hodin zakončí letní kino, které nabídne velkolepý historický film Vojna a mír (režie Sergej Bondarčuk), který byl oceněn Oscarem. „Film je adaptací stejnojmenného románu Lva Nikolajeviče Tolstého, jeho první část barvitě popisuje válečnou vřavu bitvy u Slavkova. Vidět filmovou bitvu přímo na místě, kde se roku 1805 skutečně udála, bude jistě neobyčejný zážitek,“ uvedl vedoucí Památníku Mohyla míru Petr Bělohoubek.

Program akce #napoleon250:

13.00, 15.00 Čtení a výtvarná dílna s Mohyláčkem

14.00, 16.00, 18.00 Komentovaná přehlídka výzbroje a výstroje + slavnostní salva

20.00 Projekce filmu "Vojna a mír"

Vstupné: zdarma ke vstupence do expozice nebo památníku, letní kino 25,- Kč