fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Nedělní pohled do Blanska: strážníkům na AED přístroj přispěl držitel Ceny města

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát do Blanska, kde držitel Ceny města, špičkový kardiochirurg Petr Němec, přispěl strážníkům na nový defibrilátor.
defibrilator1

Foto:

Michal Záboj

Automatizovaný externí defibrilátor (AED), který dokáže pomoci lidem se zástavou srdce, už nyní strážníci blanenské městské policie vozí ve výjezdovém služebním autě. Na pořízení přístroje za 60 tisíc korun přitom třetinou částky přispěl držitel Ceny města Blanska kardiochirurg Petr Němec. Věnoval finanční dar 20 tisíc korun, který je s udělením ocenění spojený. Zbylých 40 tisíc korun na zakoupení defibrilátoru šlo z rozpočtu městské policie.

„Chtěl jsem městu v nějaké formě peníze za Cenu města Blanska vrátit. Pracuji ve zdravotnictví a napadalo mě, že by to mělo mít něco společného právě s tímto oborem. Domluvilo se tedy, že finance poslouží na nákup defibrilátoru pro městskou policii,“ vysvětlil ředitel brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Petr Němec.

Jeho příspěvek na koupi defibrilátoru ocenilo i vedení radnice. „O pořízení přístroje jsme vážně uvažovali již dříve a spolu s darem se vše urychlilo,“ podotkl blanenský starosta Jiří Crha (ODS).

Přístroj AED tak je nyní ve služebním autě čtyřiadvacet hodin denně připravený v případě potřeby zachraňovat lidské životy. „Strážníci jsou mnohdy na místo voláni jako první, ještě dřív než záchranka nebo hasiči. Občané si často myslí, že člověk, který zkolabuje, tak je pod vlivem alkoholu, ale v mnoha případech se stává, že se jedná o kolaps po zástavě srdce. Právě tehdy může defibrilátor zachránit lidský život,“ uvedl ředitel strážníků Martin Lepka s tím, že všichni podřízení prošli kurzem, kde se naučili přístroj používat.

Podle statistik ročně zemře na zástavu srdce 35 tisíc lidí. Až 85 procent z nich by se přitom dalo zachránit díky dostupnosti automatizovaného externího defibrilátoru. Přístroj kromě zdravotníků mají ve výbavě také hasiči a policisté.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT