Nedělní pohled do brněnského Králova Pole

Dnešní Nedělní pohled míří do městské části Brno-Královo Pole, kde se chystá rozsáhlá obnova třetího tamního parku – Božetěchova sadu.

  • Zdroj vizualizace

    ÚMČ Brno-Královo Pole

Zhruba tříhektarový Božetěchův sad je podle královopolského místostarosty Zbyňka Šolce (ODS) po parcích na Šelepce a Slovanském náměstí posledním parkem, který čeká na obnovu už dlouhá léta. „Jeho rekonstrukce se připravuje dvanáct let. Nějakou dobu totiž trvalo, než se projekt připravil,“ upřesnil Šolc.

Radnice chce při obnově přírodního areálu u kostela a bývalého kartuziánského kláštera spolupracovat s Veřejnou zelení města Brna, v jejímž objektu historicky sídlila i kavárna. Architektonický návrh revitalizace pochází z pera oceňovaného zahradního architekta Zdeňka Sendlera z Ateliéru zahradní a krajinářské architektury.

„Máme v plánu udělat tam malé zoo. V rekonstruovaném sadu, který by měl odkazovat na kartuziánskou zahradu, vzniknou sportovní zóny pro děti a mládež ve věku 10 až 15 let. Bude tam i klidová zóna pro seniory, v níž nebudou chybět lavičky. A v plánu je i zóna s venkovními grily a posezením pro rodiny s dětmi,“ nastínil zpravodajskému portálu BRŇAN místostarosta.

Podle něj se opraví i památník rudoarmějců, který se v minulosti stal předmětem několika kontroverzních sporů. Pietní místo dostane podobu suchomilné louky a dotvoří je stromy a stěna z habrů. A na své místo se vrátí i socha Jana Nepomuckého. Ředitelství silnic a dálnic pak kolem části parku vybuduje protihlukovou stěnu, aby se podle Šolce zklidnil provoz v parku, kde by měli mít návštěvníci klid.

V centrální části parku postaví dělníci menší kašnu. „V lokalitě u kostela pak vznikne altán pro menší koncerty a podobné kulturní akce,“ upřesnil místostarosta s tím, že práce na úpravách Božetěchova sadu začnou tak, aby se sadové úpravy dělaly v době vegetačního klidu zeleně.

Řada Brňanů se už na obnovený park těší. „Hlavně doufám, že tam nebude moc betonu a dlažeb, ale spíš co nejvíc přírodních materiálů. A uvítal bych nějaké pevně zabudované prvky pro venkovní cvičení,“ uvedl Václav Knobloch. Ten však o možnost cvičit na čerstvém vzduchu nepřijde, protože nevyužívané sportoviště a současné dětské hřiště nahradí workoutové plochy a dětské robinzonádní hřiště.

Rekonstrukce Božetěchova sadu podle místostarosty Zbyňka Šolce přijde na jednačtyřicet milionů korun, přičemž o investici se podělí jak královopolská radnice, tak i město Brno. „Pokud vše dobře půjde, pak by obnova parku měla být hotová v září příštího roku,“ doplnil Šolc.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)