fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Nedělní pohled na Avary: záhadu jejich původu pomohla rozluštit vědkyně z Brna

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát neobvykle na objasnění 1400 let staré záhady původu Avarů, k němuž významně přispěla i brněnská vědkyně Zuzana Hofmanová.
vyst-kav-bzwgdh

Foto:

Projekt HistoGenes

Avaři byli úspěšnějšími nástupci Attilových Hunů a vládli velké části střední a východní Evropy téměř 250 let. V české kotlině prosluli jako nepřátelé Slovanů a odpůrci Sámovy říše.

Podle vědců přišli ze střední Asie v šestém století našeho letopočtu, ale dlouho se spekulovalo, odkud pocházeli předtím, zda ze západní Eurasie, nebo to byli potomci mongolské říše Rouran, impozantních nepřátel Číny. Navzdory debatám historiků a archeologů tak zůstávalo místo původu Avarů v širokých stepích Evropy a Asie záhadou.

Mezinárodní tým genetiků, archeologů a historiků, v němž byla i Zuzana Hofmanová z Masarykovy univerzity v Brně, nyní pomocí DNA tuto 1400 let starou záhadu objasnil.

Získal totiž první lidská genomická data z nejvýznamnějších avarských lokalit objevených v současném Maďarsku a našel genetický původ avarské elity v daleké oblasti severovýchodní Asie. Ve vědecké studii poskytl přímý genetický důkaz pro jednu z nejvzdálenějších a nejrychlejších migrací v historii lidstva.

Při výzkumu vědci analyzovali 66 jedinců z Karpatské kotliny, včetně osmi vůbec nejbohatších avarských hrobů, které kdy byly objeveny – v jednom z nich se například našlo 2,3 kilogramu zlata.

Avaři urazili z oblasti dnešního Mongolska na Kavkaz během několika let více než 5000 kilometrů a po dalších deseti letech se usadili v Karpatské kotlině. V historii lidstva jde o vůbec nejrychlejší doloženou migraci na takovou vzdálenost.

Podle autorů studie byli Avaři geneticky spojeni s populacemi ze severovýchodní Asie, včetně jedince přímo z Rouranské říše. Avarské elity v 7. století měly někdy 20 až 30 procent jiného genetického původu, pravděpodobně spojeného se severním Kavkazem a západoasijskou stepí, což by mohlo naznačovat pozdější migraci ze stepí po příchodu Avarů v 6. století.

Východoasijský původ lze nalézt hlavně u jedinců z předpokládaného centra avarského chanátu mezi řekami Dunaj a Tisa v moderním středním Maďarsku.

„Mimo primární sídelní region však nalézáme vysokou genetickou variabilitu, zejména v lokalitě Kölked na jihu Maďarska. To naznačuje, že příchozí avarská skupina vládla různorodé populaci s pomocí heterogenní elity. Je zajímavé, že se mezi avarskou elitou východoasijský původ udržoval velmi dlouho, ač byli obklopeni populacemi lokálního původu. To mluví buď pro kontinuální pohyb lidí přes celou euroasijskou step, nebo pro relativní genetickou izolovanost této skupiny, možná v důsledku kulturních zvyklostí,” vysvětlila spoluautorka výzkumu Zuzana Hofmanová.

Období stěhování národů v prvním tisíciletí našeho letopočtu bude podle ní předmětem dalších bádání. „Víme pořád mnohem méně, než se obecně předpokládá,“ dodala vědkyně, která se podílí i na výzkumu formování populace Velké Moravy.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT