fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Nedělní pohled na brněnskou Lesnou: obnova zeleně v Čertově rokli pokračuje

V dnešním Nedělním pohledu se podíváme na brněnskou Lesnou, kde pokračuje obnova zeleně v Čertově rokli, a to i s pomocí koní.
roklezelen1

Foto:

Foto: Dana Sladkovská, facebook.com/Brno-Lesná, Martin Maleček

Druhá etapa plánu obnovy zeleně v Čertově rokli má podle starosty Lesné Martina Malečka (SOL) za sebou první fázi: odstranění suchých a napadených stromů. „Práce probíhaly pod školou Blažkova, kolem amfiteátru a kolem konečné tramvaje v Čertově rokli. Na louce pod školu Blažkova proběhne v závislosti na klimatických podmínkách rekultivace terénu po stavebních pracích spojených s lávkou a nynějším stahováním dřeva, které bylo ve snaze o šetrnost prováděné s využitím koní,“ informoval na sociální síti starosta Maleček.

Stejně jako loni se upraví terén v rokli tak, aby se tam zadržovala voda. V této druhé etapě proběhne obnova zeleně na dalších zhruba třech hektarech území rokle. „Vysazeno bude 190 vzrostlých stromů a zhruba 1800 keřů: 42 solitérních vzrůstných keřů, 485 keřů do ochranných plůtků a 1270 keřů do skupin,“ vypočítal Maleček na facebooku ve
skupině Brno-Lesná.

Pokud jde o prostor u smyčky tramvaje, odstraněné nevhodné a přestárlé jalovce nahradí zahradníci trvalkovým záhonem, ve kterém se podle starosty uplatní široký sortiment druhů vhodných v městských podmínkách k většímu využití. „Stávající poškozené asfaltové plochy budou nahrazeny novými cestami, které budou zasakovat vodu. Je zdeplánované vytvoření odpočívadla s mobiliářem, na kterém budou moci být instalovány výstavy pod širým nebem a kde budou prezentované výsledky probíhajících prací na obnově Čertovy rokle,“ upřesnil starosta.

Obnovu zeleně v Čertově rokli řada obyvatel Lesné uvítala. „Jsem ráda, že to tu budeme mít hezké a budu mít hezké procházky s vnoučky,“ uvedla na sociální síti třeba Vladimíra Šindelářová. K loňské první etapě obnovy zeleně v rokli pak Martin Maleček doplnil, že na ni plynule navazuje následná průběžná údržba nových výsadeb. Při údržbě se podle starosty každý rok na jaře počítá s kontrolou a potřebnou úpravou kotvení všech vysázených stromů. „V rámci první etapy bylo v loňském roce vysázeno 111 vzrostlých stromů a zhruba 1800 keřů. Následná péče zahrnuje i zhruba 300 menších jehličnanů a listnatých stromů, které jsme vysadili v roce 2019 na svazích kolem takzvaného náměstíčka dole v rokli,“ připomenul starosta. 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT