fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Nedělní pohled na brněnskou Zbrojovku: fenomén ožije ve vzpomínkách pamětníků

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát na slavnou brněnskou fabriku Zbrojovka. Fenomén jedné z nejvýznamnějších firem 20. století ožije díky pamětníkům.
zbrojovka1-tic-brno

Foto:

TIC Brno

Historii slavného podniku oživuje společnými silami TIC Brno, Muzeum města Brna a společnost CPI Property Group. Projekt bude mít několik linek. Nyní startuje jeho první a důležitá fáze – sběr vzpomínek pamětníků této slavné brněnské éry.

Zbrojovka byla založena v roce 1918 pod názvem Československé závody na výrobu zbraní, kde se od počátku opravovaly automobily, pušky, telefonní i železniční zařízení. Se Zbrojovkou jsou spjaty značky jako Remington (psací stroje) a traktory Škoda. Během temných let druhé světové války se pak v Brně vyráběly zbraně pro wehrmacht a Waffen-SS a v roce 1945 tam poznala světlo světa známá značka traktorů Zetor.

„Ve druhé polovině minulého století, v dobách největší slávy bylo ve všech závodech zaměstnáno přes deset tisíc lidí. Snad každý v Brně znal někoho, kdo tam pracoval. V současné chvíli se celý areál mění k nepoznání, my chceme ale jeho historii, současnost i budoucnost mapovat celou řadou aktivit. Fenomén Zbrojovka tak bude žít dál,” uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Těžištěm zmíněného projektu je náhodný nález podnikového fotoarchivu, který obsahuje několik tisíc negativů a fotografií. „V Husovicích jsme viděli pána vyhazovat skleněné desky a svitkové filmy do kontejneru. Jakožto fotografa mě to zaujalo, a tak jsme jej přesvědčili, aby nám materiál dal. Až dodneška jsem veškerý materiál s kamarádem skladoval, byla toho téměř dvě malá auta, a čekal jsem, co s tím dál,” vysvětlil fotograf Roman Franc.

Základ fotoarchivu tvoří snímky z poválečného období. Historicky cenné záběry dokumentují například návštěvy významných osobností, zahájení výstav a veletrhů, sportovní události, uvádění nových výrobků a jiné. Z fotografického hlediska jsou zajímavé zejména snímky, které zachycují prchavé pomíjivé okamžiky z běžného denního provozu Zbrojovky.

Vybrané snímky se dostanou do připravované publikace, která se bude křtít na podzim, a také na výstavu. „Projekt Nové Zbrojovky má mnoho vizí. Jednou z nich je i ta, že nechceme zapomenout na historickou hodnotu tohoto místa, ale naopak ji připomínat a ukazovat, že Zbrojovka zkrátka byla, je a bude navždy fenomenální. Proto jsme rádi podpořili vznik této knihy. Zároveň chceme tomuto místu dál dělat čest a opět ho naplnit životem,“ upřesnil Miroslav Pekník z CPI Property Group, která areál Zbrojovky vlastní a rozvíjí.

Již nyní proto startuje výzva všem, jejichž život se v určitém momentu se Zbrojovkou spojil. „Za každým fenoménem vždy hledej člověka. Příběh Zbrojovky je fascinující a my ho chceme zprostředkovat co nejautentičtěji. Proto hledáme pamětníky, kteří ve Zbrojovce pracovali. Chceme dát dohromady jejich vzpomínky a zpovědi. Můžou je posílat přes formulář na www.fenomenzbrojovka.cz nebo je fyzicky napsat a poslat poštou do TIC Brno či donést do infocentra Pod krokodýlem,“ sdělila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Sběr vzpomínek pamětníků potrvá minimálně do konce tohoto roku. „Na podzim při křtu knihy a zahájení výstavy bychom pak rádi podnikli velkolepé focení a pořídili hromadnou fotografii všech Zbrojováků, které se nám podaří najít. S těmi, kteří budou chtít, budeme spolupracovat i dále při online prezentaci projektu. Chceme totiž Zbrojovku představit v její maximální kráse a pravdivosti,” dodala Janulíková.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT