fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Nedělní pohled na Brno-sever: u obnovované Čertovy rokle jsou znovu i verše

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát na brněnskou Lesnou, kde pokračuje revitalizace Čertovy rokle. U ní se znovu objevily i verše o této lokalitě.
certovarokle1

Foto:

Martin Maleček

Podle starosty městské části Brno-sever Martina Malečka (Starostové pro jižní Moravu) se některé práce při druhé etapě obnovy zeleně v Čertově rokli mírně zpozdily. „Ale je to příjemné zpoždění, způsobené častými dešti v posledních měsících. Na vegetaci je vidět, že má dostatek vláhy a je možné v praxi pozorovat, jak účinné jsou prvky na zadržování vody v rokli,“ upřesnil na sociální síti Martin Maleček.

Při podzimním veřejném kontrolním dnu prošli s autorkou strategického plánu Evou Damcovou a jejími spolupracovníky území druhé etapy, a hlavně na louce pod školou Blažkova je podle Malečka patrný promyšlený systém průlehů, mělkých struh a trativodů.

„Na takzvaném náměstíčku už je plně funkční pumpa a snad se příští rok podaří finančně zvládnout i plánovanou podzemní nádrž, z níž se bude čerpat voda v případě potřeby zálivek nových výsadeb, stávajících i těch, které se budou ještě na podzim budovat,“ uvedl starosta.

Obyvatelé Lesné úpravy Čertovy rokle většinou vítají. „Konečně to tam prokouklo, protože tam byla místa, kde se shlukovali bezdomovci, po kterých občas zůstával nepořádek,“ míní například Jiří Miller.

Při kontrolním dni si lidé prohlédli i lokalitu u konečné tramvaje, která už dostává finální podobu. Původní asfalt tam nahradila mlatová úprava a kostky tak, aby zasakovací možnosti byly v těchto místech co největší. „Místo bylo doplněno o veřejné osvětlení, aby už nebylo tmavým koutem, ale naopak vyhledávanou pobytovou plochou,“ informoval Maleček s tím, že další podobné setkání se uskuteční v březnu při představení třetí etapy prací v rokli.

V její lokalitě pak v říjnu s autorem projektu Brno poetické Jiřím Trávníčkem znovu instalovali panel s básní Martina Koláře o vztahu k rokli. Původně tam podle Malečka stál od roku 2018, z důvodů prací na rekonstrukci zeleně v rokli byl dočasně odvezený.

„Panely celého projektu Brno poetické projdou úpravou a podklady textů budou postupně vyměňované za lepší a povětrnostním vlivům odolnější. Připomněli jsme si, které máme na městské části, kde jich je dohromady čtrnáct,“ dodal starosta.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT