fbpx
28. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Nedělní pohled na Brno-střed: opravují dům u hlavního nádraží

Dnešní Nedělní pohled míří do centrální brněnské městské části, kde se stavbaři pustili do rozsáhlé rekonstrukce domu číslo 4 naproti hlavnímu nádraží.
nadrazni1

Foto:

redakce (REJ), ÚMČ Brno-střed

Ve velké řadové budově, postavené podle projektu architekta Karla Kotase v roce 1938 jako obchodní, administrativní a obytný dům, původně sídlila pojišťovna Riunione Adriatica di Sicurtà. Nyní pohled na dům zakrývá lešení, pod nímž Brňané normálně chodí. Rozsáhlé práce však probíhají nejen zvenku, ale i uvnitř. Po dokončení oprav zde najde zázemí odbor matriky a obyvatelům bytů se zlepší  bydlení.

Vzhledem ke stáří a nevyhovujícímu technickému stavu opravovaných částí je podle vedení radnice Brna-středu rekonstrukce domu v tomto rozsahu nevyhnutelná. Opravy za 84,6 milionu korun by měly být hotové v půlce příštího roku. Nejvýznamnější změnou v domě bude navrácení druhého nadzemního podlaží jeho původnímu účelu, kde byly kanceláře pojišťovny. „Prostory využijeme pro vybudování
kanceláří pro obecnou i zvláštní matriku. Ty nyní sídlí ve dvou budovách, jedna není bezbariérová, a proto je špatně dostupná pro rodiče s kočárky, hendikepované nebo starší občany, ve druhé jsme v pronájmu. Na Nádražní budou prostory nové, naše a hlavně bezbariérové,” upřesnil radní Brna-středu pro investice a správu bytových domů Ivo Komárek.

Z čelní strany domu teď zedníci vyměňují zvětralý světlý kámen na fasádě a repasují okna do ulice od druhého nadzemního patra výš. „Právě ve druhém podlaží se nacházejí historicky nejcennější,  takzvaná americká posuvná zdvojená okna velkých formátů, na nichž se obnoví nátěr podle původního vzhledu. V parterové části domu bude repasován černý kamenný obklad a opraveny výkladce. Opravovat se bude také dvorní fasáda, budou vyměněna okna a opraveny balkony. Zásadní opravou projde také střešní konstrukce,“ upřesnila mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Uvnitř budovy vymění stavební dělníci stávající výtahy. Kromě nich přibyde i samostatný obslužný výtah a schodiště pro prostory matriky tak, aby se zajistil oddělený bezpečný vstup pro obyvatele domu a pro klienty úřadu. Řemeslníci také přidají obslužný výtah pro popelnice ze suterénu, kam se přesunou ze dvorků.

„Všechny byty v domě dostanou nové vstupní dveře, vyměníme vodovodní i odpadní potrubí a s tím bude spojena kompletní rekonstrukce koupelen a toalet včetně obkladů a zařizovacích předmětů,” dodal radní Ivo Komárek. Velkou opravou projdou i vstupní prostory. Dům je kulturní památka, takže radnice řešila všechny kroky s magistrátním památkovým odborem a také s Národním památkovým
ústavem, pod jehož přísným dohledem se práce dělají. 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT