Na začátku stála vize vedení univerzity a její lékařské fakulty. Mít nejmodernější simulační centrum v Evropě, které by ukázalo, že se dá medicína učit jinak. I proto vznikla v Univerzitním kampusu v brněnských Bohunicích za více než miliardu korun nemocnice bez pacientů, ale vybavená reálnými přístroji a kulisami pro moderní výuku mediků.

Cíl zněl jasně: vychovat novou generaci lékařů, kteří budou po ukončení studia připraveni takřka na všechno. „Podařilo se to však jen díky týmu lidí, kteří do SIMU vložili své znalosti, schopnosti, energii, vášeň a vytrvalost. Jen díky nim zde můžeme teď být a držet prst na tepu evoluce výuky medicíny v Česku,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

SIMU se rozprostírá na ploše 8 tisíc metrů čtverečních a tvoří ho dvě podzemní a pět nadzemních pater. Studenti mají k dispozici také heliport, operační sály, porodní sál, jednotky intenzivní péče, standardní pokoje, přes dvě stě lektorů a přes tisíc simulátorů, přičemž jen na oddělení zubního lékařství se nachází 70 simulátorů s plně vybavenými přístroji.

A praxi v simulační nemocnici si pochvalují i studenti 2. ročníku lékařské fakulty. „Pamatuji si ten den, jako by to bylo včera. První den na medicíně a hned hodina v nově otevřeném SIMU. Po prvotním seznámení se svými novými spolužáky jsem již po chvíli ležel na zemi, předstíral bezvědomí a moje nová spolužačka mě zachraňovala. To byl start do studia, jaký jsem si ani ve snu nepředstavoval,“ popsal svůj zážitek Michal Minařík.

Hned na startu se v SIMU naučili základy první pomoci jako přístup k bezvědomému nebo správné provádění resuscitace. „Naše první simulace začíná, můžeš začít řešit konkrétní problém, neboj se udělat chybu!“ Toto je věta, která podle studentky Marie Novákové zazněla z úst lektorů první pomoci v SIMU v prvním ročníku studia všeobecného lékařství.

„V rámci výuky jsem se ocitla v roli záchranáře a řešila situace, které nás běžně mohou potkat. Naučila jsem se zastavit krvácení, ale také přijmout zpětnou vazbu a poučit se z ní. Díky simulacím, kdy jsem si vše zkusila na vlastní kůži a vryla do paměti informace, dokážu provést kvalitní první pomoc,“ vypočítala Nováková.

SIMU pro ni bylo rozhodujícím faktorem studovat medicínu právě v jihomoravské metropoli. „Pokud chcete být dobře připraveni na práci lékaře a vše si vyzkoušet už před svou první praxí v nemocnici, tak lékařská fakulta v Brně se SIMU je jasná volba!“ doporučila dalším budoucím medikům Marie Nováková.

S výukou v SIMU se setkává už od prváku také Tereza Rymanová. Učení se formou simulací je podle ní perfektní a velmi efektivní způsob, jak získat nové dovednosti. „Simulační centrum k tomu poskytuje vše potřebné: moderní výukové prostory, simulační přístroje, vyškolené lektory a odborníky z oboru. Proto bych přála všem studentům medicíny možnost vyzkoušet si výuku touto formou a znalosti tak uplatňovat v praxi,“ dodala Tereza Rymanová.