O Brně se často právem hovoří jako o studentském městě. V jihomoravské metropoli totiž studuje některou z tamních vysokých škol téměř 65 tisíc mladých lidí a během semestru je tak každý šestý obyvatel města člověkem se statusem vysokoškolského studenta.

„Vzhledem k tomu, že je tato skupina početná a životním stylem specifická, rozhodli jsme se provést další vlnu anketního průzkumu ekonomického chování studentů v Brně. Do této doby proběhlo již pět vln průzkumu, a to v letech 2012, 2014, 2016, 2018 a nyní nejnovější v roce 2022,“ upřesnila hlavní autorka průzkumu Hedvika Kotherová.

Sběr dat probíhal od prosince minulého roku a skončil letos v lednu. „Anketa umožňuje udělat si představu o ekonomickém vlivu studentů na město a jejich socioekonomickém chování. Výzkum probíhal formou vyplnění online dotazníků, kdy s oslovováním studentů pomohly brněnské univerzity. Českou verzi dotazníku vyplnilo 2260 studentů a studentek, u anglické verze pro zahraniční studenty a studentky se zapojilo 75 respondentů,“ vypočítala Kotherová.

Ekonomický vliv studentů na město Brno sledovali výzkumníci přes odhad celkových měsíčních výdajů. Čeští a slovenští studenti celkově průměrně utratí 8752 korun měsíčně. A jejich celkové výdaje oproti roku 2018 tak stouply o víc než 1700 korun.

Největší výdajovou položku tvoří náklady na bydlení – podle výsledků ankety český či slovenský student za bydlení v Brně průměrně zaplatí 3715 korun měsíčně. Během čtyř let se tak tyto výdaje zvýšily o 115 korun. Zahraniční studenti platí za bydlení víc, průměrně činí tato částka 6170 korun. 

Bydlení však tvoří jen jednu složku studentských výdajů: tyto výdaje co do své velikosti těsně následují výdaje za běžné nákupy, například nákup potravin či drogerie. Další důležitou položkou jsou výdaje za stravování se v restauracích, menzách, hospodách či fast foodech.

Magistrát zkoumal také příjmy vysokoškoláků. Studenti z Česka a Slovenska jsou ve velké většině podporováni na svých studiích rodiči: jen pětina z nich nedostává od rodičů příspěvek na studia.

Drtivá většina studentů (85 procent respondentů) si během studia přivydělává, přičemž jedna třetina z nich si měsíčně vydělá částku od tisícovky do pěti tisíc korun. Osmadvacet procent studentů si pak na účet připíše od pěti tisíc do deseti tisíc korun. Více než polovina pracujících studentů pracuje v Brně, třetina má místo pracoviště mimo Brno a desetina pracuje z domu. 

Další otázky směřovaly na trávení volného času. Ukázalo se, že studenti chodí méně často na kulturní akce, než tomu bylo v minulé vlně průzkumu v roce 2018. Je velmi pravděpodobné, že tato skutečnost souvisí s pandemií koronaviru, kdy nebylo možné kulturní akce navštěvovat vůbec a studenti tak zábavě třeba při koncertech, v divadlech či na festivalech odvykli