Dnešní Nedělní speciál míří do Branišovic na Brněnsku, kde se obyvatelé dočkali řady novinek. Jednou z nich dobíjecí stanice určená zejména cyklistům a turistům. V části obce pak zrekonstruovali chodník a střechy obecních budov osadili fotovoltaikou. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval starosta Marek Sovka (TOP 09).

Ve spotu dobijete elektrokola i mobily

Multifunkční dobíjecí stanice, takzvaný spot, stojí na prostranství mezi Krčmou a Komunitním centrem. „Lidé ji mohou zdarma využít pro dodání energie do svých elektrokol, mobilních telefonů či dalších elektronických zařízení, ale také mohou pomocí kompresoru dofoukat kola, což aktuálně hojně využívají nejen občané naší obce,“ upřesnil starosta. Novou solární stanici nejvíce ocení cyklisté, kteří si mohou částečně dobít elektrokola. Součástí je také meteostanice s displejem, který promítá aktuální data o počasí. Spot za zhruba 200 tisíc korun je na trase Moravských vinařských stezek.

Vyhověli poptávce lidí a podpořili turismus

Dobíjecí stanici podle Sovky zaplatili z pokladny radnice. „Chtěli jsme vyhovět poptávce místních, ale také podpoře turismu. Nově je naše obec součástí turistické oblasti Pálava. Spot je zcela nezávislý, nijak nevyžaduje napojení do elektrické sítě. Funguje plně na solární energii, která je získávána pomocí solárního panelu v horní části stanice a je ukládána do akumulátoru, odkud se pak distribuuje právě tam, kam uživatel potřebuje,“ vysvětlil Sovka.

Rekonstrukce chodníku ve Vinohrádkách

Dalším viditelným novým prvkem je v červnu dokončený chodník v místní části Vinohrádky. Na něj obec získala krajskou dotaci 177 tisíc korun. „Zvolili jsme zámkovou dlažbu ve tvaru kosti. Celková cena této čtvrté etapy chodníků je téměř 387 tisíc. Jedná se o úsek dlouhý cca 150 metrů. Původní chodník rozebrali zaměstnanci obce, čímž jsme ušetřili nemalé peníze,“ uvedl starosta. Vinohrádky prošly podle něj za posledních pět let zásadní změnou – mají nový vodovod a chodníky, vyčištěné a obnovené příkopy a rekonstruovanou hasičskou zbrojnici.

Fotovoltaické elektrárny na obecních budovách

A protože se Branišovice snaží o úspory energií, vybudovali dvě solární elektrárny na střeše komunitního centra a na budově obecního úřadu. „První má výkon 5,04 kW a druhá 5,06 kW, více nám vlastník infrastruktury EG.D nepovolil. Výrobu elektřiny je možné sledovat pomocí aplikace z mobilu,“ sdělil Marek Sovka s tím, že začátkem prázdnin čekali na připojení do distribuční soustavy. Instalace obou fotovoltaik přišla na více než 455 tisíc korun.

Zahradu školky oživily herní prvky, terasa i plachta proti slunci

Děti z mateřské školy si pak od jara užívají nové atrakce v přírodní zahradě podle projektu a výběru pedagogů. Sedm herních prvků stálo 432 tisíc korun. Na zahradě instalovali také pískoviště. „Podle návrhu architekta je jeho součástí terasa, která měří asi devět metrů a je vyrobena z roštů z modřínových hranolů a terasových modřínových prken s drážkováním. Proti slunci děti chrání plachta nad pískovištěm a součástí je i tabule. Tento prostor, který přišel na rovných 400 tisíc, se využije pro různá kulturní vystoupení dětí a jako venkovní učebna,“ dodal starosta Branišovic s tím, že od začátku července se také pracuje na vybudování skladu na hračky vedle budovy posilovny.