fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Nejčastěji si půjčují lyže v Brně rodiče dětí a rekreační lyžaři

Nejčastější zákazníci brněnských půjčoven lyží jsou rodiče dětí a rekreační lyžaři. Zájem o lyže v lednu díky dobrým sněhovým podmínkám mírně vzrostl. 
ski-932188-960-720

Foto:

ilu, redakce

Největší nával bude jako vždy před jarními prázdninami, uvedli provozovatelé půjčoven. Zákazníci se letos také podle nich více zajímají o testování nových lyží a celosezonní výpůjčky.

"Nejvíce si k nám chodí půjčovat rodiny s dětmi, nelyžaři, kteří jezdí na kurzy, a rekreační lyžaři," řekl majitel Ski centra Brno David Jaroš. I do Wolf Ski centra chodí nejčastěji rodiče s dětmi. "Děti rostou, proto si rodiče lyže raději půjčí," řekl majitel centra Lukáš Čáp.

Nejvíce zákazníků mají půjčovny v lednu a únoru. "Největší nával bývá před jarními prázdninami. Ale závisí to také na počasí," řekl Jaroš.

Převažují krátkodobé výpůjčky na víkend nebo na pět dní a o prázdninách týdenní. Většina půjčoven nabízí lyžařskou výbavu i na celou sezonu. "U nás se to lidem vyplatí, pokud mají v plánu jít na lyže aspoň třikrát za sezonu," řekl Jaroš. Celosezonní výpůjčky fungují už několik let a podle Jaroše je využívá čím dál více lidí.

Některé půjčovny nabízejí i testování lyží. Třeba Trtík Sport má testovací centrum nových modelů lyží. "Zákazník má u nás možnost otestovat nové modely, které jsou běžně v prodeji. Lyže si sám vyzkouší, a nekupuje pak zajíce v pytli. Když se pak vrátí a lyže si u nás koupí, odečteme od jejich ceny půjčovné," řekl majitel David Trtík. Podobnou službu poskytuje i Ski centrum Brno. "Odhaduji, že tak 70 procent výpůjček udělají rekreační lyžaři včetně rodin s dětmi. Těch zbylých 30 procent zákazníků zkouší nové modely," řekl Jaroš.

Půjčování snowboardů je na tom podobně jako v minulých letech. Mírně více se ale letos půjčují běžky, jak zaznamenalo Ski centrum Brno. "Je to hlavně kvůli příznivým sněhovým podmínkám. Chvíli se dalo běžkovat i po brněnských parcích," řekl Jaroš.

Půjčení a servis lyží je podle provozovatelů brněnských půjčoven ve městech levnější. Tyto služby navíc nejsou samozřejmostí u každé sjezdovky na jižní Moravě. "Lidé chtějí mít jistotu, že budou mít lyže, když jedou na hory," uvedl Jaroš.

Lyže si lidé nepůjčí, ani nedají do servisu například v areálu v Němčičkách. Ski areál Filipov zase umožňuje pouze půjčení lyží. Servis i půjčovnu mají naopak sjezdovky v Hodoníně u Kunštátu a v Olešnici.

Majitelé servisů doporučují lyže alespoň dvakrát za rok ošetřit. "Ideálně by se měla skluznice ošetřit po dvou týdnech lyžování. Minimálně ale před sezonou a po sezoně. Velmi důležitý je vosk, skluznice se pak přes léto nevysušuje," řekl Jaroš.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT