Brno bude dávat náborový příspěvek 50.000 korun u klíčových pracovních míst, na která opakovaně nemůže najít kvalifikované zaměstnance. Má to zvýšit zájem uchazečů o práci. Tajemník magistrátu Pavel Loutocký uvedl, že se to nebude týkat všech výběrových řízení, ale jen vybraných. Polovinu peněz pracovník dostane po uplynutí tříměsíční zkušební lhůty, zbytek po roce ve službě. Podmínkou by bylo, aby člověk pracoval pro město několik let. Magistrát má kolem 1300 zaměstnanců.

Poskytnutí příspěvku bylo součástí jednoho z bodů, zastupitelé schválili několik bodů v jednom balíčku. Ruku pro ně zvedlo 40 zastupitelů, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) už dříve řekl, že v minulosti se výběrových řízení účastnilo více lidí. V poslední době se ale ze 40 řízení 30 opakovalo. I když se podle Loutockého do některých výběrových řízení hlásí více lidí, není mezi nimi kvalifikovaný člověk na danou pozici. Problémy vznikají například v oblastech práva a informačních technologií.

Nedaří se najít také vedoucího odboru dopravy. Loni na konci roku odešel dlouholetý vedoucí Vladimír Bielko, z následného výběrového řízení nikdo nevzešel. Další výběrové řízení se muselo prodlužovat.

Město chce kromě náborového příspěvku hledat zaměstnance i mezi studenty, podepíše proto smlouvu s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity. Studentům umožní praxi, mezi některými pak může najít budoucí zaměstnance. Stejnou spolupráci má Brno i s Vysokým učením technickým.