Tajemník Petr Štika to potvrdil jako svědek při středečním líčení u Krajského soudu v Brně, jehož trestní senát si ho předvolal už podruhé. Poprvé se v ohrádce pro svědky ocitl letos v lednu.

Kromě jedenácti obžalovaných a dvou firem v probíhajícím procesu se totiž podle Štiky v případu vede další trestní stíhání proti dalším 26 nebo 27 firmám, které způsobily milionové škody na úplatcích za zakázky pro Správu nemovitostí městské části Brno-střed. „Zhruba s deseti firmami z této druhé větve jsme udělali dohody o narovnání škody,“ vypověděl u soudu tajemník. Už dřív pak státní zástupce Radek Mezlík informoval, že asi polovina firem nebo podnikatelů uzavře ve druhé větvi kauzy Stoka dohodu o vině a trestu.

V nyní souzené větvi případu, kde je hlavním obžalovaným bývalý místostarosta Brna-středu za hnutí ANO Jiří Švachula, je škoda způsobená vybíráním úplatků při zadávání veřejných stavebních zakázek vyčíslena žalobou na 47 milionů korun. „Jako městská část jsme při výpočtu této škody vycházeli z obžaloby. Sestavili jsme k tomu na radnici pracovní skupinu, ve které jsme došli k nějaké částce, kterou považujeme za škodu způsobenou městské části. Pak jsme to postoupili legislativní komisi, radě a poté i zastupitelstvu,“ popsal úřední postup Petr Štika.

Podle něj se radnice opřela o tvrzení a dokumenty obžaloby, že o výši úplatků, které tvořily většinou 10 procent z konečné ceny, byla zvýšena cena veřejných zakázek. „Sedmadvacet zakázek, které jsou předmětem obžaloby, jsme nemohli jako úřad sami prozkoumat, protože originální dokumenty včetně stavebních deníků si odvezla v březnu 2019 po zásahu na radnici policie,“ upřesnil tajemník.

Úřad městské části pak podle něj nechal sám prověřit stomilionovou zakázku na opravy pěti bytových domů v Kounicově ulici. „Zakázka se dělala ještě před policejním zásahem na radnici a podle znaleckého posudku znalců z Vysokého učení technického v Brně bylo všechno v pořádku. U této velké zakázky tedy radnice neshledala umělé navyšování ceny za odvedené práce,“ dodal svědek.

Projednávání kauzy Stoka by mělo pokračovat třemi jednacími dny ve druhém červnovém týdnu, kdy chce trestní senát vyslechnout zbývající svědky a ukončit dokazování. Závěrečné řeči by mohly podle soudkyně Jaroslavy Bartošové začít v září.