Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně rozvíjí svůj bariatrický program zaměřený na chirurgickou léčbu obezity. V současnosti provádí pouze operace zmenšující žaludek. Do několika týdnů chce ale obnovit bypassové operace, které kombinují výhody zmenšení žaludku s funkčním zkrácením tenkého střeva. Tyto výkony přerušila koronavirová pandemie, během níž nemocnice řešila jen akutní problémy. Informoval o tom mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

„Zmenšení žaludku, neboli sleeve gastrektomie, zůstává stále preferovaným výkonem. V poslední době ale obecně vzrůstá také počet bypassových operací,“ sdělil lékař Vadim Prudius.

Bypassové operace jsou jedním z typů bariatrických operací

Patří k těm složitějším a jsou vhodné především pro lidi s obezitou III. stupně, která je často kombinovaná s dalšími nemocemi, jako je zvýšený krevní tlak a cukrovka. Případné provedení chirurgického výkonu může omezit věk pacienta. Pokud je starší 60 let, lékaři musí zvážit přínosy a rizika operace.

Výsledky bariatrické chirurgie se projeví u pacientů do několika měsíců

„V prvních šesti měsících očekáváme snížení hmotnosti o zhruba 20 až 35 kilogramů, dále se rychlost hubnutí zpomaluje na zhruba dva až tři kilogramy za měsíc. Po prvním roce od operace očekáváme redukci hmotnosti v rozmezí 30 až 55 kilogramů. V dlouhodobém výsledku hraje velkou roli individuální odhodlání pacienta a jeho spolupráce,“ dodal Prudius.