Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se podařilo výrazně snížit nedostatek sester. Zatímco dříve chyběly desítky sester, nyní jich schází 15, řekl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Kvůli nedostatku byly podle něj zavřené tři stanice s 50 lůžky, nyní je uzavřeno přes 20 lůžek s tím, že se posílil personál i jinde. Kromě toho nemocnice nabrala 40 mladých lékařů absolventů, jejichž část by po atestaci mohla sloužit i v jiných zařízeních v kraji.

Vajdák hodnotí situaci z hlediska zaměstnanců jako nejlepší za pět let

„Může za to více faktorů. Nemocnice získává lepší jméno na trhu. Přichází k nám více lidí a snížila se fluktuace. Souvisí to s ekonomickou situací a zlepšili jsme i personální práci. Nabízíme benefity a akce pro zaměstnance, udělali jsme manažerská školení vedoucích pracovníků,“ vyjmenoval Vajdák. Mezi benefity patří například sleva na pohonné hmoty, mobilní tarify nebo příspěvek do lékárny.

U lékařů jsou všechny pozice obsazené, u sester jich chybí 15

Nejvíce na kardiologii a první chirurgické klinice. „Máme zavřenou stanici na první chirurgii a čtyři zavřená lůžka různě po nemocnici. Předtím ale byly zavřené tři stanice s 50 lůžky a chyběly desítky sester,“ uvedla Jana Zvěřinová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči.

Nemocnice loni přijala také 40 mladých lékařů absolventů

„Bereme to jako investici do budoucna. Lékařů je obecně nedostatek. Všichni tu nezůstanou, ale až udělají atestaci, tak část může odejít do krajských nebo okresních nemocnic, kterým tím můžeme pomoct,“ dodal Vajdák.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má kolem 3200 zaměstnanců. Součástí je i Mezinárodní centrum klinického výzkumu, kde je asi 250 úvazků. Roční rozpočet nemocnice je kolem sedmi miliard korun.