Fakultní nemocnice Brno zachytila od 25. prosince až dosud 84 případů britské mutace koronaviru. Nemocnice zatím nemusela nikoho hospitalizovat a vzorky posílá ještě na potvrzení. 

Na britskou mutaci koronaviru v brněnské fakultní nemocnici jako první upozornila Česká televize. Britská mutace koronaviru je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. Podle mluvčí nemocnice Veroniky Plaché nebyl nikdo z testovaných ve špatném nebo takovém stavu, že by vyžadoval hospitalizaci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už v pondělí uvedl, že mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji.

Nemocnice původně o britské mutaci nevěděla a přišla na to až zpětně. Podle zástupkyně primáře na oddělení klinické mikrobiologie a imunologie Moniky Dolejské dostala nemocnice 15. ledna ze Státního zdravotního ústavu e-mail s informací, že je nemocniční systém schopný díky určitým posunům odhalit i britskou mutaci koronaviru. "Nejprve jsme se podívali na testy z ledna a poté z prosince a první záchyt jsme zjistili 25. prosince. Celkem máme skoro 100 případů. Denně je to pět až deset záchytů," řekla Dolejská.

Podle ní jsou viry proměnlivé. "Byla jen otázka času, než se něco takového objeví. Literatura uvádí, že je tato varianta nakažlivější, ale obavy z toho nemáme. Pacienti mají stejný průběh jako s běžnou variantou," uvedla Dolejská. Vzorky nemocnice nechá potvrdit u Státního zdravotního ústavu.