Neukázněné řidiče by měla od parkování v zatáčce v Potocké ulici v brněnských Kohoutovicích odradit nová žlutá čára. Problém tak byl v srpnu vyřešen po několika měsících úsilí tamních obyvatel, uvedl starosta Kohoutovic Jakub Hruška (KDU-ČSL). Vybudování přechodu při zastávce Výletní nebylo totiž vyprojektováno zcela správně a nové dopravní řešení neumožňovalo odbočení do ulice Potocká. Následná oprava sebou přinesla úskalí, spočívající v neukázněnosti řidičů, kteří odbočku neoprávněně využívali jako parkovací stání. To nově vyřešilo vodorovné dopravní značení, které řidiče explicitně upozorňuje na zákaz zastavení v tomto úseku.

Úsek byl nebezpečný i pro chodce

„Jsem Kohoutovičák, a jsem hrdý na to, že jsou zde lidé, kteří se nevzdávají a pokud je potřeba, dokáží vytrvat,“ uvedl Hruška. Obyvatelé ve staré části zástavby Kohoutovic se totiž před nedávnem konečně dočkali očekávaného nového přechodu. Tento úsek byl nebezpečný pro přecházení, neboť se jedná o dlouhou táhlou zatáčku, která neměla do nedávna vytvořený přechod pro chodce. Naneštěstí nové dopravní řešení zahrnující posunutí autobusové zastávky, vybudování přechodu u zastávky a upravení parkovacího stání, vytvořilo i komplikace.

Lidé to komentovali na sociálních sítích

Problém komentovali mnozí obyvatelé Kohoutovic na sociálních sítích. „To je dobře, já bydlím na Potocké a když někdo zaparkuje přímo v zatáčce, tak se do ulice ten, kdo jede z Pisárek, nevytočí,“ napsal třeba Lukáš Navrátil. „Dennodenně tam stále někdo stojí, to couvání do zatáčky je fakt nebezpečné,“ doplnil ho v diskuzi Honza Jlomenot.

Občané dosáhli svého snažení

U zastávky ústí zároveň i ulice Potocká. Nové dopravní řešení upravilo parkování z příčného na podélné. Pokud auta zaparkovala příliš blízko hlavní silnice Žebětínské, nebylo téměř možné bezpečně z ulice vyjet. Situaci vyhodnocovali i strážníci, kteří posuzovali, zda zaparkovaná auta porušují dopravní předpisy. „Obyvatelé opakovaně apelovali, aby se situace změnila. Hledáním východiska se začal zabývat příslušný odbor dopravy. Následovalo několik jednání odborné komise, které se snažilo dojít k co nejlepšímu výsledku pro všechny zúčastněné,“ uvedl starosta.

Řidiče upozorní žluté čáry

Ten je rád, že je problém konečně vyřešený. „Když dnes dorazíte na ulici Potocká, uvidíte, že ulice ústí s podélným značením žlutými čarami, jasně značící, kde již není možné zaparkovat. Zasloužily se o to i Brněnské komunikace, které nakonec realizovaly vyznačení nových žlutých čar. To upozorní neukázněné řidiče, kteří zvětšený oblouk pro odbočení neoprávněně využívali pro parkování,“ dodal Jakub Hruška. Nově zbudované vodorovné značení se podle něj ukázalo jako efektivní způsob, jak řidiče upozornit, že je toto místo pro parkování skutečně nevhodné a že je to v rozporu s dopravními předpisy.