Neurovědci otestovali novou terapii pro lidi, kterým Parkinsonova choroba narušila řeč. Metoda kombinuje domácí stimulaci mozku s on-line logopedickou podporou. Podle vědců vede ke zmírnění řečových obtíží. Výzkumníci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity nyní hledají do navazující fáze projektu další dobrovolníky s Parkinsonovou chorobou, oznámil novinářům mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Řeč jde zlepšit rychlými magnetickými pulzy

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění, jehož některé projevy, například třes, lze zmírnit léky. Jiné příznaky však pomocí klasických léků příliš ovlivnit nelze. Patří mezi ně také problémy s hlasitostí a plynulostí řeči. Vědci z Brna už dříve ukázali, že řeč pacientů jde zlepšit rychlými magnetickými pulzy. Takzvanou transkraniální magnetickou stimulaci však nelze provádět doma, pacient musí docházet na specializované pracoviště.

Vědec vymyslel domácí stimulátor

Luboš Brabenec z CEITEC Masarykovy univerzity proto na výzkum navázal novým projektem, ve kterém hraje hlavní roli malý přenosný stimulátor na bázi slabého stejnosměrného proudu. Pacienti zapojení do výzkumu používají přístroj v domácím prostředí a léčbu kombinují s on-line logopedickou terapií. Odpadá tak dojíždění.

Manipulace s přístrojem je jednoduchá a bezpečná

„Manipulace s elektrickým stimulátorem je velmi jednoduchá a bezpečná. Pacient má ve stimulátoru výzkumníkem přednastavenou intenzitu a dobu trvání stimulace a tuto terapii doplňuje prací s logopedkou, která má speciální kurz zaměřený na zlepšení řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou,“ uvedl Brabenec.

Výzkumníkům se mohou hlásit další dobrovolníci

Hodnocení výsledků vychází z logopedického vyšetření, ale také akustické analýzy a dat z magnetické rezonance. Subjektivní zlepšení vnímají podle odborníků z CEITEC i účastníci studie. Další dobrovolníci se mohou hlásit přímo výzkumníkovi Brabencovi.