Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 22.169, což je o 1200 více, vyplývá z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Další pokles nezaměstnanosti je důsledkem sezonních prací. V dubnu se obvykle naplno rozjíždí stavební sezona a zároveň začínají práce v zemědělství. Firmy na jihu Moravy mají dlouhodobě problém sehnat nové zaměstnance a například Regionální hospodářská komora Brno chystá rozsáhlý projekt ke shánění pracovníků v zahraničí.

Nejnižší nezaměstnanost a tedy největší problémy firem se koncentrují na Vyškovsku. Bez práce je zde pouze 1475 lidí a počet volných míst je ještě o několik desítek vyšší, míra nezaměstnanosti je 2,3 procenta.

Pod třemi procenty už se pohybuje nezaměstnanost i v okresech Blansko a Brno-venkov. Na Hodonínsku a Znojemsku, které byly v minulosti nejvíce postižené nezaměstnaností, je nyní bez práce mírně nad pět procent lidí. V Brně jich je 4,6 procenta, tedy 12.473, volných míst je přes 7000.

Nezaměstnanost v celém Česku v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,5 procenta. Pokles se týkal všech okresů v zemi. Úřady práce v dubnu registrovaly 242.798 uchazečů o místo, což bylo nejméně od listopadu 1997 a o 20.000 méně než o měsíc dříve. Loni bylo ve stejném měsíci bez místa 4,4 procenta lidí. Počet volných pozic v dubnu letošního roku vzrostl, a to jak proti březnu, tak i v meziročním srovnání. Lidé si letos v březnu mohli vybírat z více než 267.000 nabídek volných pracovních míst.