Volných míst bylo v lednu téměř 19.000 a jejich počet roste. V prosincových a lednových číslech roste nezaměstnanost pravidelně. K důvodům patří zejména konec sezonních prací, například ve stavebnictví. Loni v lednu bylo ale nezaměstnaných na jihu Moravy výrazně více, zhruba o 10.000. Stále tedy platí, že nezaměstnanost v regionu je na rekordně nízkých hodnotách.

Zaměstnanci mají díky míře nezaměstnanosti v kraji nejlepší vyjednávací pozici za posledních více než deset let a podle některých odborníků je pracovní trh bariérou dalšího růstu, zejména na Vyškovsku.

Zde je nezaměstnanost nejnižší ze všech okresů, pouhých 2,9 procenta. Firmy v tomto regionu shánějí zaměstnance velmi obtížně a investují například do automatizace, aby mohli volné lidi přemístit do jiných částí výroby. Příkladem je strojírenská společnost Hestego, která za automatizaci letos utratí kolem 90 milionů korun.

Nezaměstnanost v celém Česku v lednu stoupla na 3,9 procenta z prosincových 3,8 procenta. Meziměsíční růst pokračoval, ale proti prosinci zpomalil. Jde navíc o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Bez práce bylo zhruba 289.000 lidí, volných míst přibylo na téměř 231.000. Meziročně nezaměstnanost stále klesá, loni v lednu činila 5,3 procenta.