Nic nezákonného jsme neudělali, hájí se po razii na Brně-středu primátorka a její náměstek

Pondělní policejní razie na radnici Brna-středu souvisí s podezřelým obchodováním s byty, do něhož je zapletený exstarosta Rojetína na Brněnsku Pavel Hubálek.

  • Foto

    redakce (REJ)

Ten ve výpovědi na policii zmínil i brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou a jejího náměstka Roberta Kerndla. Oba čelní politici z ODS jakoukoliv protiprávní činnost však odmítli.

„O této situaci víme více než rok. Je však podivné, že o tom pan Hubálek začal mluvit až na přelomu roku 2018 a 2019, což bylo až po ustavujícím zasedání zastupitelstva. Hubálek o tom tehdy vypovídal ve vazbě, což mě vede k domněnce, že chce získat status spolupracujícího obviněného,“ řekla Vaňková.

Kromě ní se v policejním spisu objevují i jména jejího náměstka Roberta Kerndla a exministra spravedlnosti Pavla Blažka. Ten kvůli tomu už tenkrát podal na Hubálka trestní oznámení. A podle politiků z ODS je zarážející, že se tyto informace objevily až nyní, přičemž policisté ani s Vaňkovou, ani s jejím náměstkem rok a půl nemluvili.

Kriminalisté se jim ozvali až v těchto dnech a pozvali je k podání vysvětlení. „Jdeme na policii příští týden. A jsem ráda, že můžeme říct svůj pohled na věc,“ uvedla primátorka s tím, že kauza poškozuje ODS a vrhá špatné světlo na představitele města.

I náměstek primátorky Robert Kerndl sdělil, že se o zásahu policie na radnici Brno-střed dověděl až z médií. „Z těch informací vyplývá, že Národní centrála proti organizovanému zločinu na úřadu městské části zasahovala kvůli podvodům, které páchal pan Hubálek,“ sdělil Kerndl.

Ten stejně jako primátorka v minulosti koupil pozemky v Rojetíně na Brněnsku.  „Hubálek mi tehdy jako starosta dal nabídku a některé pozemky jsem koupil. Nevnímám to jako chybu. Žádné obchodování to nebylo, byl to prostě nákup pozemků,“ uvedl náměstek primátorky.

Po Hubálkovi údajně zůstaly v Rojetíně podle nynějšího starosty zhruba dva miliony dluhů. Kerndl však odmítá, že by se podílel na něčem nezákonném. „V době, kdy jsem pana Hubálka znal, tak k žádným machinacím v obci nedocházelo. Ale bavíme se o situaci před deseti lety. Pak se ale situace změnila a pan Hubálek začal páchat to, co páchá,“ dodal Kerndl.

Podle primátorky se Hubálek pohyboval letos na radnici Brno-střed a na magistrátu a dokonce měl údajně dělat prohlídky různých bytů. „Mě ta situace znepokojuje a každému říkám, ať se s tímto člověkem nebaví, jinak můžou za pár měsíců či let čelit stejnému problému jako my s kolegy,“ doplnila Vaňková.

Zdroj: 
Brňan (REJ)