VUT v Brně je nejstarší univerzitou v moravské metropoli a příští rok oslaví už 120 let své existence. K celorepublikové akci se připojí celkem 6 fakult a 3 další vědecká pracoviště brněnské techniky.

„Návštěvníci elektrofakulty si například změří EKG ponořením dlaní do kbelíků s vodou, tak jako to před 115 lety provedl vynálezce EKG a nositel Nobelovy ceny Willem Einthoven. Pomocí interaktivní aplikace si vyzkouší analýzu vlastního EKG, interpretovanou zkušenými odborníky. Dále návštěvníci zaznamenají svou srdeční činnost a současně pohyb prostřednictvím EKG holteru velkého jako klíče od auta,“ představila vývoj přístrojové techniky Kamila Vymyslická, která Noc vědců na VUT koordinuje. Na spojení techniky a medicíny se mohou návštěvníci těšit v programu Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. V nabídce je toho ale mnohem víc. Tamní Ústav elektroenergetiky například představí 100 let vývoje ve světelné technice a energetice.

Že i architektura je věda, dokazuje expozice Fakulty architektury, která se představí společně s Fakultou strojního inženýrství v prostorách Technického muzea v Brně. Jako vize z budoucnosti se tu objeví návrh brněnské stanice hyperloopu, který zástupci města prezentovali i zástupcům americké společnosti Hyperloop Transport Technology. Strojaři pak v muzeu představí historii materiálového výzkumu v českém leteckém průmyslu, mechaniku, mechatroniku i dynamiku, a to na vlastní kůži. Otáčivý pohyb vědci využijí například pro vznik oživlých obrázků, aby vysvětlili setrvačnost oka. V expozici návštěvníci objeví různé oživlé obrázky, tzv. traumatropy, včetně těch, které předvedl na vědecké konferenci už Jan Evangelista Purkyně.

„Diváci Noci vědců na Fakultě chemické se dozví o světovém kulinářském vynálezu, který pochází už z první republiky, ale málokdo o něm ví. Vybrané výrobky budou i k ochutnání. Jde o produkty, které jsou vyráběny podle původní receptury dodnes, často i víc jak 50 let. Možná budete překvapeni, které to jsou,“ naznačila Vymyslická. Chemii v potravinářství dříve a nyní pak doplňuje i laboratorní ukázka s názvem Kolové nápoje zblízka, která odhalí, proč je v nápojích tolik cukru, sladidel, ale i kyselin.

CEITEC VUT zve návštěvníky do největších tuzemských čistých laboratorních prostor, které jsou dostupné jen ve speciálním skafandru. Z toho důvodu je nutné se na prohlídku předem registrovat na webu CEITEC, protože kapacita je omezená. Návštěvníky lákají i na magnetický ferrofluid, robotickou dílnu či technologie z Marsu. Dalším vědeckým centrem, které leží v těsné blízkosti CEITEC VUT a připojilo se k Noci vědců, je Centrum AdMaS, věnující se stavebnictví. Kdo obejde všech osm stanovišť a sesbírá potřebná razítka, může se těšit na sladkou odměnu.

Stejná pravidla pro získání dobroty platí i pro návštěvníky Fakulty stavební, kde představí například 100 let vývoje měřící techniky, vodních staveb nebo map. Velký zájem bude pravděpodobně o virtuální realitu. „Simulace je to velmi živá. Kdo si nasadí speciální helmu, projde se čtvrt míle nad zemí bez jištění na stavební traverze. Není to snadný úkol,“ doplnila Vymyslická. Svůj program chystá také Fakulta informačních technologií, která sídlí v bývalém kartuziánském klášteře v Králově Poli. Kromě nejnovějších technologií se tu návštěvníci podívají i do minulosti. K prohlídce bude volně otevřené Muzeum výpočetní techniky na FIT, kde je na první pohled vidět vývoj od prvních počítačů, které u nás vznikaly v 50. letech, až po technologie z let nedávných. K akci, která po celé republice startuje v 18:00 a končí s úderem půlnoci, se připojili také odborníci z Ústavu soudního inženýrství VUT, kteří se věnují například analýze dopravních nehod a nárazovou zkoušku aut si připravili i pro návštěvníky Noci vědců.