Jarní veletrhy módy STYL a KABO se konají od pátku 16. do neděle 18. února v pavilónu P na brněnském výstavišti. Přihlásilo se 180 firem a řada z nich bude mít v Brně svou premiéru. Oproti letnímu ročníku přibylo 20 nových vystavovatelů. Návštěvníkům se tak představí 333 módních značek. Nosným tématem módních veletrhů bude svatba, řekl novinářům ředitel veletrhů Martin Škarka.

Mladí tvůrci představí vizi svateb v roce 2050

„Zaměřili jsme se na autorské značkové svatební salony i květináře. Nosné téma si vzali za své i studenti textilních škol, kteří na veletrzích představí kolekce s názvem Svatba v roce 2050. Návštěvníci se tak mohou těšit na zajímavé a netradiční modely našich budoucích módních návrhářů,“ upřesnil Škarka.

Nový vizuál veletrhů nafotily moderátorky

Nosné téma se podle něj promítlo i do nového vizuálu módních veletrhů. Pro únorové vydání jej nafotily finalistky Miss a moderátorky Gabriela Lašková a Iveta Vítová Lutovská. Obě si loni v srpnu prošly letní edici STYL a KABO a byly i mezi modelkami na přehlídkovém molu. Na něm návštěvníci uvidí přehlídky spodního prádla, společenských šatů a dalších zajímavých outfitů. U mola pak najdou půjčovny svatebních a společenských šatů, stánky s líčidly i odpočinkovou zónu včetně oblíbeného fresh baru.

Několik zajímavostí o svatbě

Nejčastějším měsícem svateb býval v minulosti únor. Bylo to období klidu, kdy nebylo tolik práce a rodiny se víc držely doma. Od roku 2001 do roku 2019 se pak stal nejoblíbenějším měsícem pro svatby červen. Před pěti lety se tak v tuzemsku uskutečnilo rekordních 10 808 sňatků. A zatímco před dvaceti lety svatebčané upřednostňovali pro netradiční svatbu hotely či hrady, v současnosti se jde do extrémů v takzvaném boho stylu, tedy ve speciálně upravené stodole či na statku.

Vystavovatelé chtěli veletrhy od pátku do neděle

Organizátoři z Veletrhů Brno také zvažovali, v jakém formátu módní veletrhy udělat. „Vyzkoušeli jsme oba formáty, a to od pátku do neděle a od soboty do pondělí. Udělali jsme průzkum mezi vystavovateli a z něj vyplynulo, že lepší je model pátek – neděle,“ uvedl Martin Škarka. Podle něj tvoří 42 procent vystavovatelů firmy ze zahraničí a největší podíl mají společnosti z Německa. Kvůli kolizi s jiným módním veletrhem chybí turecké firmy. „Doufám ale, že se v srpnu na letní vydání STYL a KABO zase vrátí,“ dodal Škarka.

Výstaviště loni hostilo téměř stovku akcí

Brněnské výstaviště loni hostilo rekordních 96 akcí včetně konferencí, eventů a dalších událostí. „Návštěvnost je srovnatelná z let před pandemií covidu. Loni tak areál výstaviště navštívilo 670 tisíc lidí. Odhadovali jsme návštěvnost kolem půl milionů lidí, takže skutečná čísla překonala naše očekávání,“ upřesnil obchodní ředitel Veletrhů Brno Lukáš Helan.