Nová budova vozovny v Pisárkách zvítězila v soutěži Stavba Jihomoravského kraje
Foto:
redakce (archiv)
Moderní tramvajová hala v Brně-Pisárkách si letošního vyhlášení soutěže Stavba Jihomoravského kraje 2020 odnesla vítězství v kategorii Průmyslových a technologických staveb. Pro autory projektu, brněnský architektonický ateliér dkarchitekti, jde o již druhé oborové ocenění v tomto týdnu.
Hala denního ošetření a očištění DEPO Brno na první pohled zaujme svojí originálně pojatou fasádou tvořenou hliníkovými pyramidami v délce 117 metrů. Toto řešení autoři zvolili kvůli tomu, že kolem budovy vede tramvajová trať a bylo potřeba zabránit odrazu hluku způsobeného projíždějícími vozy.
„Severní fasáda do ulice Hlinky byla speciálně vyvinuta tak, aby splňovala vysoký estetický standard, ale především minimalizovala odrazy hluku tramvají projíždějících do Bystrce,“ přiblížil lídr ateliéru dkarchitekti David Kudla. Fasádu je navíc možné nasvítit různými barvami podle aktuálních svátků či jiných významných dnů.
Pozvednutí původně čistě užitné stavby na významný architektonický objekt, který definuje novou podobu areálu dopravního podniku i přilehlé ulice, byl od počátku jeden z hlavních záměrů autorů. „Naším projektem jsme se snažili navázat na skvělou práci inženýrů na přelomu 19. a 20. století, kteří svými průmyslovými stavbami dalece předčili zažité standardy pro technické objekty a vytyčili nový směr v architektuře,“ doplnil Kudla.
Nová hala v areálu pisárecké vozovny je koncipovaná jako průjezdný hranol, přičemž vrata na obou koncích vynikají sofistikovanou konstrukcí i výraznou červenou barvou, která patří k symbolům města Brna.
Pohled do interiéru umožňuje jediné okno, zato patrně největší v Brně. S plochou 129 metrů čtverečních je dvakrát větší než skleněný pokoj čili okno v obývacím pokoji ve vile Tugendhat. Toto „oko“ spolu s podsvětleným logem DPMB svítí do noční ulice.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Kometa se může vrátit do čele hokejové extraligy, …
- Vjezd jednokolek do historického centra Brna bude …
- Umělá inteligence pomůže vědcům s včasnou detekcí …
- Slovák, který v Brně shodil z hradeb německého tur…
- V Česku už déle než měsíc není půdní sucho, sleduj…
- V Brně začne festival Ekofilm, soutěžit na něm bud…
- Audit Brněnských Vánoc zjistil nedostatky, organiz…
- Ponava v Brně se má proměnit v atraktivní a udržit…
- Investice firem z jihu Moravy do životního prostře…
- Brno podpoří pěti miliony korun propagaci stavby k…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.